Ann-Britt Åsebol (M) - Riksdagen

Ann-Britt Åsebol (M)

Ann-Britt Åsebol (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län, plats 45
Titel Lärare/Skolledare/Egenföretagare.
Född år 1947
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864078
E-post ann-britt.asebol[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-09-13 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2012-04-11 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-11-22 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-03-14 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2016-09-27 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-14 och 16-. Suppleant konstitutionsutskottet 10-12, utbildningsutskottet 12-14, socialförsäkringsutskottet 12-14, justitieutskottet 14 och socialutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Nils-Rune Åsebol och egenföretagaren Anne-Marie Åsebol, f. Johansson.
  • Utbildning

    Studentexamen, Södertälje 67. Mellanstadielärarexamen, Lärarhögskolan Falun 71. Adjunktskompetens, Uppsala 78. Skolledarutbildning 82.
  • Anställningar

    Lärare, skolledare, Falu kommun och Vänersborg 71-91. Marknadsförare, Dalateatern 91-92. Lärare, Lärarhögskolan Falun 92-93. Oppositionsråd, Landstinget i Dalarna 94-01. Rektor (vd), Falu Frigymnasium 01-05. Egenföretagare 05-.
  • Kommunala uppdrag

    Landstingsfullmäktig, Dalarna 94-02. Oppositionsråd, Landstinget i Dalarna 94-01. Ledamot, landstingsstyrelsen, Uppsala läns landsting, Örebro läns landsting och Landstinget i Dalarna. Ledamot av ekonomiberedningen, Landstingsförbundet. Ledamot, Samverkansnämnden Uppsala-Örebro sjukvårdsregion.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot och ordförande, Näringslivet Falun-Borlänge 01-04. Ordförande, Kulturföreningen Falun Då 03-06. Ordförande, Arkivcentrum, Dalarna 06-10. Styrelseledamot och ordförande, Moderaterna i Falun 05-. Ledamot, förbundsstyrelsen Moderaterna i Dalarna 94-01 och 09-. Uppdrag på internationell nivå inom Rotary International 02-. Ledamot, kyrkofullmäktige i Falu kyrkliga samfällighet 05-. Ledamot, kyrkorådet i Falu Kristine församling 05-. Ordförande, kyrkonämnden i Falu kyrkliga samfällighet 05-. Ledamot, stiftsfullmäktige och stiftsstyrelsen i Västerås stift 09-10. Ledamot, kyrkomötet 09-.
  • Bostadsort

    Falun

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Europadiesel till Sverige

Motion 2010/11:Sk258 av Lars Beckman och Ann-Britt Åsebol (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk258 av Lars Beckman och Ann-Britt Åsebol (M) Europadiesel till Sverige m1527 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om sänkt skatt på Europadiesel. Motivering Under debatten om kilometerskatten med åkerinäringen


Utskottsberedning: 2010/11:SkU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2010/11:Sk258 av Lars Beckman och Ann-Britt Åsebol (M) (doc, 47 kB)

Friare församlingstillhörighet

Motion 2010/11:K259 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:K259 av Hans Wallmark m.fl. (M) Friare församlingstillhörighet m1463 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om friare församlingstillhörighet inom Svenska kyrkan och därmed behovet av nödvändiga lagändringar, exempelvis


Utskottsberedning: 2011/12:KU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:K259 av Hans Wallmark m.fl. (M) (doc, 52 kB)

Mer idrott i skolan

Motion 2010/11:Ub265 av Ann-Britt Åsebol (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub265 av Ann-Britt Åsebol (M) Mer idrott i skolan m1468 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av ökad schemalagd idrott i skolan. Motivering Det är oroväckande att se hur många barn och ungdomar som idag


Utskottsberedning: 2010/11:UbU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ub265 av Ann-Britt Åsebol (M) (doc, 46 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.