Anna Hagwall(-)

Anna Hagwall (-)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets Västerbottens län, plats 169
Titel Optiker.
Född år 1953
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865313
E-post anna.hagwall[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-02-21 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-10-20
    • Ledamot 2013-03-13 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-10-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Skolans uppgift är kunskapsförmedling

Motion 2017/18:566 av Anna Hagwall (-)

Motion till riksdagen 2017/18:566 av Anna Hagwall (-) Skolans uppgift är kunskapsförmedling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skolan ska syssla med kunskapsförmedling och inte indoktrinering och flum samt om att lärares auktoritet ska återupprättas och


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:566 av Anna Hagwall (-) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:566 av Anna Hagwall (-) (pdf, 51 kB)

Ingen skattefinansiering av lek och hobbykurser

Motion 2017/18:565 av Anna Hagwall (-)

Motion till riksdagen 2017/18:565 av Anna Hagwall (-) Ingen skattefinansiering av lek och hobbykurser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att lägga ned utbildningar som samhället inte efterfrågar och som inte leder till arbete, och detta tillkännager riksdagen


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:565 av Anna Hagwall (-) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:565 av Anna Hagwall (-) (pdf, 50 kB)

Inga bidrag utan motprestation till arbetsförmögna människor

Motion 2017/18:628 av Anna Hagwall (-)

Motion till riksdagen 2017/18:628 av Anna Hagwall (-) Inga bidrag utan motprestation till arbetsförmögna människor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta bort varje form av bidrag utan motprestation till friska, arbetsförmögna människor och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:SoU13

Motion 2017/18:628 av Anna Hagwall (-) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:628 av Anna Hagwall (-) (pdf, 50 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.