Anna Vikström(S)

Anna Vikström (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 82
Titel Medicininformatiker/Med.dr
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna.vikstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Mikael Damberg
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2016-08-10 – 2017-04-01
    • Statsrådsersättare 2015-11-01 – 2016-04-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2015-11-06 – 2016-04-30
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant 2016-08-14 – 2017-04-01
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2016-08-14 – 2017-04-01
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant 2016-09-01 – 2017-04-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 23 mars 2017 Frågestund
Debatt om förslag 2016/17:KrU4 22 mars 2017 Civila samhället
Frågestund 15 december 2016 Frågestund
Frågestund 29 september 2016 Frågestund

Gratis gynekologisk cellprovtagning

Motion 2016/17:2795 av Carina Ohlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2795 av Carina Ohlsson m.fl. (S) Gratis gynekologisk cellprovtagning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att gynekologisk cellprovtagning blir gratis och tillkännager detta för regeringen. Motivering Varje


Utskottsberedning: 2016/17:SoU10

Motion 2016/17:2795 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2795 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (pdf, 63 kB)

Nationellt kompetenscentrum för amning

Motion 2016/17:2774 av Anna Vikström (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2774 av Anna Vikström (S) Nationellt kompetenscentrum för amning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga behovet av nationell amningssamordning och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2016/17:SoU7

Motion 2016/17:2774 av Anna Vikström (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2774 av Anna Vikström (S) (pdf, 72 kB)

Svensk expertmedverkan i nationellt och internationellt standardiseringsarbete inom hälso- och sjukvårdsinformatik

Motion 2016/17:2773 av Anna Vikström (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2773 av Anna Vikström (S) Svensk expertmedverkan i nationellt och internationellt standardiseringsarbete inom hälso- och sjukvårdsinformatik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om svensk expertmedverkan i nationellt och internationellt


Utskottsberedning: 2016/17:NU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2773 av Anna Vikström (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2773 av Anna Vikström (S) (pdf, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.