Anna Wallentheim(S)

Anna Wallentheim (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 126
Titel Gymnasielärare
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864359
E-post anna.wallentheim[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-03-06 – 2018-09-24
    • Ledig 2016-07-01 – 2017-03-05
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-06-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ungas rätt till utbildning

Skriftlig fråga 2017/18:126 av Anna Wallentheim (S)

Fråga 2017/18:126 Ungas rätt till utbildning av Anna Wallentheim (S) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) Den 16 oktober gick jag tillbaka till skolan för att tillsammans med elever diskutera barns och ungas rätt till utbildning. Detta besök var en del av kampanjen 100 million, som innebär att 100 miljoner unga

Inlämnad: 2017-10-18 Svarsdatum: 2017-10-26 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:126 av Anna Wallentheim (S) (pdf, 77 kB)

Ökade kunskaper kring psykisk ohälsa i skolan

Skriftlig fråga 2017/18:119 av Anna Wallentheim (S)

Fråga 2017/18:119 Ökade kunskaper kring psykisk ohälsa i skolan av Anna Wallentheim (S) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Enligt Socialstyrelsens lägesrapport 2017 har den psykiska ohälsan i Sverige ökat med 71 procent sedan 2011. Det är bara en rapport i mängden som visar att den psykiska ohälsan

Inlämnad: 2017-10-18 Svarsdatum: 2017-10-25 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:119 av Anna Wallentheim (S) (pdf, 79 kB)

Uppföljning av handlingsplan mot kränkningar i det offentliga rummet

Motion 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S) Uppföljning av handlingsplan mot kränkningar i det offentliga rummet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ytterligare åtgärder för att bekämpa hot och kränkningar på nätet – särskilt


Utskottsberedning: 2017/18:KU38

Motion 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.