Annicka Engblom(M)

Annicka Engblom (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län, plats 10
Titel Kommunikatör.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864641
E-post annicka.engblom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-05
    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-10-28
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2017-03-30 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sydostlänken

Skriftlig fråga 2017/18:90 av Annicka Engblom (M)

Fråga 2017/18:90 Sydostlänken av Annicka Engblom (M) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Djuphamnen i Karlshamn är en av de snabbast växande hamnarna i landet och har ett strategiskt bra läge för snabba och miljövänliga järnvägstransporter. Hamnen utgör en av utgångspunkterna för en stärkt nationell förmåga att

Inlämnad: 2017-10-11 Svarsdatum: 2017-10-18 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:90 av Annicka Engblom (M) (pdf, 79 kB)

Plikt att förhindra radikalisering

Motion 2017/18:3127 av Beatrice Ask m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3127 av Beatrice Ask m.fl. (M) Plikt att förhindra radikalisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett förtydligat ansvar för skolhuvudmän och andra som arbetar med barn och unga att främja demokratiska värderingar och motverka


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:3127 av Beatrice Ask m.fl. (M) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:3127 av Beatrice Ask m.fl. (M) (pdf, 96 kB)

EU-samarbetet nu och i framtiden

Motion 2017/18:3240 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3240 av Karin Enström m.fl. (M) EU-samarbetet nu och i framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att EU-samarbetet ska användas för att hitta lösningar på gränsöverskridande problem och om att problem som bäst hanteras på nationell


Utskottsberedning: KU MJU NU UU 2017/18:FiU20 2017/18:FiU5 2017/18:JuU13

Motion 2017/18:3240 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2017/18:3240 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 130 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.