Annie Lööf(C)

Annie Lööf (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Jönköpings län, plats 253
Titel Jurist.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post annie.loof[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Partiledare
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-04-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-09-11 – 2016-03-31
    • Ordinarie 2014-10-04 – 2015-09-10
    • Ledig 2011-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2011-09-28
    • Centerpartiet

    • Partiledare 2011-09-23 –
    • Vice gruppledare 2010-10-19 – 2011-09-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-28
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-28
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2009-09-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2011-09-28
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2016-04-04 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-09-17
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-09-16
    • Näringsdepartementet

    • Näringsminister 2011-09-29 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nytt ledarskap för Sverige

Motion 2016/17:3494 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2016/17:3494 av Annie Lööf m.fl. (C) Nytt ledarskap för Sverige 1. Sammanfattning Sverige behöver ett nytt ledarskap. Trots att vi befinner oss i en högkonjunktur, där fler jobb borde växa fram och sysselsättningen stiga, ökar tudelningen i samhället. Tudelningen finns mellan unga


Utskottsberedning: 2016/17:FiU1
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 6 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:3494 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 1082 kB) Motion 2016/17:3494 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 1538 kB)

Klimat och förnybar energi

Motion 2016/17:821 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2016/17:821 av Annie Lööf m.fl. (C) Klimat och förnybar energi Sammanfattning Centerpartiet har en lång tradition av att driva politik som förenar ekonomisk, social och ekologisk hållbarhet. Vi har en vision om att till 2050 ska vårt samhälle inte ha några nettoutsläpp av växthusgaser


Utskottsberedning: CU 2016/17:FiU1 2016/17:MJU1 2016/17:MJU24 2016/17:NU14 2016/17:NU19 2016/17:SkU22 2016/17:SkU24 2016/17:TU10,2016/17:TU12 2016/17:TU12 2016/17:TU14,2016/17:TU4 2016/17:TU4 2016/17:TU6
Riksdagsbeslut (55 yrkanden): 10 avslag, 1 bifall, 44 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:821 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 84 kB) Motion 2016/17:821 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 147 kB)

Giftfri vardag

Motion 2016/17:824 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2016/17:824 av Annie Lööf m.fl. (C) Giftfri vardag Sammanfattning En av Centerpartiets prioriteringar inom miljöpolitiken är arbetet för att skapa en giftfri vardag. Dagligen exponeras vi för olika kemiska ämnen genom maten vi äter, luften vi andas, kläderna vi har på oss och elektroniken


Utskottsberedning: 2016/17:CU12 2016/17:CU15 2016/17:FöU7 2016/17:MJU10 2016/17:MJU15 2016/17:MJU23 2016/17:MJU25 2016/17:MJU7 2016/17:MJU7,2016/17:MJU15 2016/17:MJU9 2016/17:NU12 2016/17:NU13 2016/17:SkU1 2016/17:SoU6 2016/17:SoU7 2016/17:TU12 2016/17:UbU12
Riksdagsbeslut (51 yrkanden): 32 avslag, 2 bifall, 17 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:824 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 85 kB) Motion 2016/17:824 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 146 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.