Annika Eclund(KD)

Annika Eclund (KD)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 100
Titel Lärare.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865939
E-post annika.eclund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Kristdemokraterna

    • Kvittningsman
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-11-02 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-05-03 – 2017-11-01
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2017-05-02
    • Kristdemokraterna

    • Kvittningsman 2014-09-29 –
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2012-02-23
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2011-05-11 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:156 En skyldighet att erbjuda lovskola

Motion 2016/17:3705 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3705 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) med anledning av prop. 2016/17:156 En skyldighet att erbjuda lovskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att lovskola ska gälla elever i årskurs 6, 7, 8 och 9 och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2016/17:UbU22
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2016/17:3705 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3705 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (pdf, 72 kB)

med anledning av prop. 2016/17:161 En försöksverksamhet med branschskolor

Motion 2016/17:3704 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M, C, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3704 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M, C, KD) med anledning av prop. 2016/17:161 En försöksverksamhet med branschskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur studie- och yrkesvägledningen kan förbättras i förhållande


Utskottsberedning: 2016/17:UbU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3704 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M, C, KD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3704 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M, C, KD) (pdf, 73 kB)

med anledning av prop. 2016/17:158 Studiestartsstöd - ett nytt rekryterande studiestöd

Motion 2016/17:3690 av Annika Eclund m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3690 av Annika Eclund m.fl. (KD) med anledning av prop. 2016/17:158 Studiestartsstöd – ett nytt rekryterande studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Propositionens innehåll I propositionen föreslås en ny lag om studiestartsstöd. Stödet syftar


Utskottsberedning: 2016/17:UbU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3690 av Annika Eclund m.fl. (KD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3690 av Annika Eclund m.fl. (KD) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.