Annika Lillemets (MP)

Annika Lillemets (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Östergötlands län
Titel Civilingenjör
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-22
    • Suppleant 2014-06-26 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-22

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant trafikutskottet 10-14, skatteutskottet 10-14, utrikesutskottet 14-16, kulturutskottet 14-16, näringsutskottet 14-16 och socialutskottet 14-16.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Tage Carlsson och Maria Carlsson, f. Lillemets.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Norrköping, slutår 81. Civilingenjörsexamen, Teknisk fysik och elektroteknik, Linköpings tekniska högskola, 87.
  • Anställningar

    Systemutvecklare och projektledare, Ericsson 87-88, 90-05 och Nokia Data Systems 89-90.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Linköping 02-10, gruppledare 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen 07-10. Ersättare, Tekniska Verkens styrelse 07-09 och barn- och ungdomsnämnden, Linköping 99-04 och 05-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, partistyrelsen 09-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kvinnors deltagande i förhandlingar om Syriens framtid

Skriftlig fråga 2013/14:198 av Lillemets, Annika (MP)

den 13 december Fråga 2013/14:198 Kvinnors deltagande i förhandlingar om Syriens framtid av Annika Lillemets (MP) till utrikesminister Carl Bildt (M) Resolution 1325, som antogs enhälligt av FN:s säkerhetsråd för 13 år sedan, slår fast att i fredsprocesser ska både kvinnors och mäns perspektiv

Inlämnad: 2013-12-13 Besvarare: Carl Bildt (M)

Långsiktigt utvecklingsbistånd till Sudan

Skriftlig fråga 2012/13:428 av Lillemets, Annika (MP)

den 3 april Fråga 2012/13:428 Långsiktigt utvecklingsbistånd till Sudan av Annika Lillemets (MP) till statsrådet Gunilla Carlsson (M) Sudan är ett av Afrikas största länder och ett av Sveriges mest långvariga samarbetsländer inom utvecklingsbiståndet. För ungefär en månad sedan skrev

Inlämnad: 2013-04-03 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Östergötland som testregion för ett effektivare bistånd

Skriftlig fråga 2012/13:342 av Lillemets, Annika (MP)

den 27 februari Fråga 2012/13:342 Östergötland som testregion för ett effektivare bistånd av Annika Lillemets (MP) till statsrådet Gunilla Carlsson (M) Under besöket i Linköping och Saab den 25 februari presenterade biståndsministern ett förslag om att låta Östergötland bli en testregion

Inlämnad: 2013-02-27 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.