Annika Lillemets (MP)

Annika Lillemets (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 88
Titel Civilingenjör
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865812
E-post annika.lillemets[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-22
    • Suppleant 2014-06-26 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-22

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant trafikutskottet 10-14, skatteutskottet 10-14, utrikesutskottet 14-16, kulturutskottet 14-16, näringsutskottet 14-16 och socialutskottet 14-16.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Tage Carlsson och Maria Carlsson, f. Lillemets.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Norrköping, slutår 81. Civilingenjörsexamen, Teknisk fysik och elektroteknik, Linköpings tekniska högskola, 87.
  • Anställningar

    Systemutvecklare och projektledare, Ericsson 87-88, 90-05 och Nokia Data Systems 89-90.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Linköping 02-10, gruppledare 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen 07-10. Ersättare, Tekniska Verkens styrelse 07-09 och barn- och ungdomsnämnden, Linköping 99-04 och 05-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, partistyrelsen 09-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2010/11:139 Riksrevisionens granskning av kostnadskontroll i stora järnvägsinvesteringar

Motion 2010/11:T18 av Stina Bergström m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2010/11:T18 av Stina Bergström m.fl. (MP) med anledning av skr. 2010/11:139 Riksrevisionens granskning av kostnadskontroll i stora järnvägsinvesteringar MP030 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att genomföra förslagen


Utskottsberedning: 2011/12:TU1 2011/12:TU13
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2010/11:T18 av Stina Bergström m.fl. (MP) (doc, 53 kB)

med anledning av prop. 2010/11:133 Vissa förändringar av trängselskatten i Göteborg

Motion 2010/11:MP29 av Helena Leander m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2010/11:MP29 av Helena Leander m.fl. (MP) med anledning av prop. 2010/11:133 Vissa förändringar av trängselskatten i Göteborg MP029 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning som syftar

2011-05-13

Motion 2010/11:MP29 av Helena Leander m.fl. (MP) (doc, 47 kB)

Fyrstegsprincipen i EU

Interpellation 2010/11:376 av Lillemets, Annika (MP)

den 12 maj Interpellation 2010/11:376 Fyrstegsprincipen i EU av Annika Lillemets (MP) till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) I Sverige ska den så kallade fyrstegsprincipen ligga till grund för trafikplaneringen. Detta slås fast bland annat i regeringens direktiv till trafikverken

Inlämnad: 2011-05-12 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Fyrstegsprincipen i EU

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.