Annika Lillemets (MP)

Annika Lillemets (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Östergötlands län
Titel Civilingenjör
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-22
    • Suppleant 2014-06-26 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-22

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant trafikutskottet 10-14, skatteutskottet 10-14, utrikesutskottet 14-16, kulturutskottet 14-16, näringsutskottet 14-16 och socialutskottet 14-16.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Tage Carlsson och Maria Carlsson, f. Lillemets.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Norrköping, slutår 81. Civilingenjörsexamen, Teknisk fysik och elektroteknik, Linköpings tekniska högskola, 87.
  • Anställningar

    Systemutvecklare och projektledare, Ericsson 87-88, 90-05 och Nokia Data Systems 89-90.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Linköping 02-10, gruppledare 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen 07-10. Ersättare, Tekniska Verkens styrelse 07-09 och barn- och ungdomsnämnden, Linköping 99-04 och 05-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, partistyrelsen 09-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Verka för FN-ledd folkomröstning i olika delar av Kurdistan

Motion 2015/16:2803 av Jabar Amin m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:2803 av Jabar Amin m.fl. MP Verka för FN-ledd folkomröstning i olika delar av Kurdistan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska verka internationellt för att få till stånd en FN-ledd folkomröstning i de olika delarna av Kurdistan


Utskottsberedning: 2015/16:UU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2803 av Jabar Amin m.fl. (MP) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2803 av Jabar Amin m.fl. (MP) (pdf, 69 kB)

Återkallande av värdlandsavtalet med Nato

Motion 2015/16:2801 av Jabar Amin och Annika Lillemets (båda MP)

Motion till riksdagen 2015/16:2801 av Jabar Amin och Annika Lillemets båda MP Återkallande av värdlandsavtalet med Nato Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkalla värdlandsavtalet med Nato och tillkännager detta för regeringen. Motivering Strax


Utskottsberedning: 2015/16:UFöU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2801 av Jabar Amin och Annika Lillemets (båda MP) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2801 av Jabar Amin och Annika Lillemets (båda MP) (pdf, 65 kB)

Basinkomst

Motion 2015/16:2800 av Annika Lillemets m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:2800 av Annika Lillemets m.fl. MP Basinkomst Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en utredning som på djupet undersöker vilka konsekvenser ett system med basinkomst skulle få i Sverige, och riksdagen tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2015/16:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2800 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (docx, 51 kB) Motion 2015/16:2800 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.