Annika Lillemets (MP)

Annika Lillemets (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 88
Titel Civilingenjör
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865812
E-post annika.lillemets[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-22
    • Suppleant 2014-06-26 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-22

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant trafikutskottet 10-14, skatteutskottet 10-14, utrikesutskottet 14-16, kulturutskottet 14-16, näringsutskottet 14-16 och socialutskottet 14-16.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Tage Carlsson och Maria Carlsson, f. Lillemets.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Norrköping, slutår 81. Civilingenjörsexamen, Teknisk fysik och elektroteknik, Linköpings tekniska högskola, 87.
  • Anställningar

    Systemutvecklare och projektledare, Ericsson 87-88, 90-05 och Nokia Data Systems 89-90.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Linköping 02-10, gruppledare 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen 07-10. Ersättare, Tekniska Verkens styrelse 07-09 och barn- och ungdomsnämnden, Linköping 99-04 och 05-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, partistyrelsen 09-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2010/11:376 av Lillemets, Annika (MP) 7 juni 2011 Fyrstegsprincipen i EU
Interpellationsdebatt 2010/11:223 av Lillemets, Annika (MP) 12 april 2011 Försök med basinkomst enligt EU-resolution
Interpellationsdebatt 2010/11:247 av Lillemets, Annika (MP) 5 april 2011 Sveriges hållning avseende skatt på finansiella transaktioner i EU
Interpellationsdebatt 2010/11:213 av Lillemets, Annika (MP) 15 mars 2011 Återinförande av friåret

Turkiets invasion av Afrin

Interpellation 2017/18:352 av Jonas Sjöstedt (V)

Interpellation 2017/18:352 Turkiets invasion av Afrin av Jonas Sjöstedt (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Turkiet har anfallit den syriska regionen Afrin. Detta har skett helt oprovocerat och utan stöd i folkrätten. Civilbefolkningen lider svårt när turkiskt stridsflyg bombar byar, städer och flyktingläger.

Inlämnad: 2018-01-31 Svarsdatum: 2018-02-06 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:352 av Jonas Sjöstedt (V) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Turkiets invasion av Afrin

Den turkiska militära aggressionen i norra Syrien

Interpellation 2017/18:333 av Jabar Amin (MP)

Interpellation 2017/18:333 Den turkiska militära aggressionen i norra Syrien av Jabar Amin (MP) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Under de senaste åren har den turkiska staten med Recep Tayyip Erdoğ an i spetsen inför hela världen gjort sig skyldig till upprepade folkrättsbrott. I september 2016 angrep

Inlämnad: 2018-01-22 Svarsdatum: 2018-02-06 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:333 av Jabar Amin (MP) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den turkiska militära aggressionen i norra Syrien

Turkiets hot mot Afrin och kurderna i Rojavaprovinsen i Syrien

Interpellation 2017/18:331 av Amineh Kakabaveh (V)

Interpellation 2017/18:331 Turkiets hot mot Afrin och kurderna i Rojavaprovinsen i Syrien av Amineh Kakabaveh (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Under det sedan flera år pågående inbördeskriget i Syrien blev IS/Daish väl känt som ett brutalt och kvinnofientligt mördarband, som påstod sig utifrån islam

Inlämnad: 2018-01-22 Svarsdatum: 2018-02-06 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:331 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 106 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Turkiets hot mot Afrin och kurderna i Rojavaprovinsen i Syrien

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.