Annika Strandhäll (S)

Annika Strandhäll (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 281
Född år 1975

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 –
    • Socialminister 2017-07-27 – 2019-01-21
    • Socialförsäkringsminister 2014-10-03 – 2017-07-27

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Ledamot i regeringens delegation för jämställdhet i arbetslivet 11-14. Statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 141003-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 95. TCO facklig högskola 07. Fullmaktsutbildning Vision 07. Organisation och ledarskap, Sociologiska institutionen, Göteborgs universitet 07. Arbets- och organisationspsykologi, Psykologiska institutionen, Göteborgs universitet 07-08.
  • Anställningar

    Projektassistent, arbetsmarknadsprojektet Föreningskraft, utvecklingssekreterare, AT 1000 och projektledare för arbetsmarknadsprojektet Föreningsslussen, Göteborgs stad 96-11. Förbundsordförande, Vision 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Avdelningsstyrelsen Göteborg, ansvarig för arbetsmarknadsfrågor och rekrytering 99-00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande och arbetsmiljöansvarig, SKTF Göteborg 00-02 och ordförande 05-08. 2:e vice förbundsordförande, Vision 08-11. Styrelseledamot, försäkringsbolaget Folksam Sak 11-13 och vice styrelseordförande 13-14. Ledamot, TCO:s styrelse 11-14. Styrelseledamot, Omställningsfonden 11-14. Styrelseledamot, Offentliganställdas Förhandlingsråd, OFR 11-14. Vice ordförande, LO-TCO:s biståndsnämnd 13-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 28 mars 2019 Frågestund
Frågestund 31 januari 2019 Frågestund
Interpellationsdebatt 2017/18:566 av Jenny Petersson (M) 27 juni 2018 Vaccination mot HPV
Interpellationsdebatt 2017/18:563 av Jenny Petersson (M) 27 juni 2018 Oförsäkrade läkemedel

Generaldirektör för Försäkringskassan

Svar på skriftlig fråga 2018/19:516 besvarad av Statsrådet Annika Strandhäll (S)

S2019/01723/SF S2019/01722/SF Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:515 och 2018/19:516 av Maria Malmer Stenergard M Maria Malmer Stenergard har frågat mig när regeringen avser att tillsätta en ordinarie generaldirektör för Försäkringskassan respektive för Inspektionen

Svarsdatum: 2019-04-17 Frågeställare: Maria Malmer Stenergard (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:516 besvarad av Statsrådet Annika Strandhäll (S) (docx, 80 kB)

Generaldirektör för Inspektionen för socialförsäkringen

Svar på skriftlig fråga 2018/19:515 besvarad av Statsrådet Annika Strandhäll (S)

S2019/01723/SF S2019/01722/SF Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:515 och 2018/19:516 av Maria Malmer Stenergard M Maria Malmer Stenergard har frågat mig när regeringen avser att tillsätta en ordinarie generaldirektör för Försäkringskassan respektive för Inspektionen

Svarsdatum: 2019-04-17 Frågeställare: Maria Malmer Stenergard (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:515 besvarad av Statsrådet Annika Strandhäll (S) (docx, 80 kB)

Ersättning till personer med funktionsvariation

Svar på skriftlig fråga 2018/19:483 besvarad av Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Svar på fråga 2018/19:483 av Lars Beckman M Ersättning till personer med funktionsvariation Lars Beckman har frågat mig om jag har några planer på att se över systemet så att kommuner kan betala ersättningar till dem som ingår i den dagliga verksamheten utan att det påverkar bostadstillägg eller andra ersättningar från

Svarsdatum: 2019-04-10 Frågeställare: Lars Beckman (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:483 besvarad av Statsrådet Annika Strandhäll (S) (docx, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.