Anti Avsan (M)

Anti Avsan (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 85
Titel Rådman.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864353
E-post anti.avsan[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Förste vice ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-12-02
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-12-03 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-12-18 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2014-01-24 – 2014-03-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-11-17 – 2013-01-15
    • Suppleant 2008-01-18 – 2010-10-12
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Förste vice ordförande 2014-11-04 –
    • Ledamot 2014-10-28 – 2014-11-04
    • Ordförande 2010-11-17 – 2014-10-28
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2015-03-12 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2015-03-03 –
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:174 En mer heltäckande terrorismlagstiftning

Motion 2017/18:4124 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4124 av Tomas Tobé m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:174 En mer heltäckande terrorismlagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en bred översyn av lagstiftningen på tvångsmedelsområdet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:JuU35

Motion 2017/18:4124 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:4124 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2017/18:123 Det straffrättsliga skyddet mot människohandel och människoexploatering

Motion 2017/18:4008 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4008 av Tomas Tobé m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:123 Det straffrättsliga skyddet mot människohandel och människoexploatering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett nationellt förbud mot tiggeri och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:JuU32

Motion 2017/18:4008 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4008 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2017/18:35 Kontroll av biometriska kännetecken i resehandlingar

Motion 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M) med anledning av prop. 2017/18:35 Kontroll av biometriska kännetecken i resehandlingar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se till att alla nödvändiga förutsättningar finns på plats


Utskottsberedning: 2017/18:JuU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.