Ylva Johansson(S)

Ylva Johansson (S)

Arbetsmarknads- och etableringsminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 81
Titel Lärare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknads- och etableringsminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2006-10-07 – 2014-10-02
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2007-02-01 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-01-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2007-05-11 – 2014-10-14
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 1994-10-07 – 1998-10-06
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2004-09-13 – 2006-10-06
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknads- och etableringsminister 2016-05-25 –
    • Arbetsmarknadsminister 2014-10-03 – 2016-05-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Arbetslösheten bland nyanlända

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1393 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Dnr A2017/01051/A Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknads- och etableringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1393 av Jörgen Warborn (M) Arbetslösheten bland nyanlända Jörgen Warborn har frågat mig om regeringen och jag avser att vidta ytterligare åtgärder för att fler jobb ska skapas och för

Svarsdatum: 2017-05-24 Frågeställare: Jörgen Warborn (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1393 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) (docx, 43 kB)

Hamnstrejken i Göteborg

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1384 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Dnr A2017/01034/ARM Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknads- och etableringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1384 av Lars Hjälmered (M) Hamnstrejken i Göteborg Lars Hjälmered har frågat vilka konkreta initiativ jag avser att ta för att bidra till att lösa konflikten i Göteborgs hamn. Inledningsvis

Svarsdatum: 2017-05-24 Frågeställare: Lars Hjälmered (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1384 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) (docx, 41 kB)

Nyanländas etablering på arbetsmarknaden

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1374 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Dnr A2017/01024/A Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknads- och etableringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1374 av Margareta Cederfelt (M) Nyanländas etablering på arbetsmarknaden Margareta Cederfelt har frågat mig vilka åtgärder jag kommer att vidta för att underlätta för alla att få ett

Svarsdatum: 2017-05-17 Frågeställare: Margareta Cederfelt (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1374 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) (docx, 44 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.