Arin Karapet (M)

Arin Karapet (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 314
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post arin.karapet[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Allmänpolitisk debatt 18 oktober 2018 Sjukvård och välfärdsfrågor
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2018 Migration och integration

med anledning av prop. 2017/18:276 Föräldrapenning för fler familjekonstellationer och reserverad grundnivå

Motion 2018/19:70 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:70 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:276 Föräldrapenning för fler familjekonstellationer och reserverad grundnivå Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i den del det avser ändring i 12 kap. 17 socialförsäkringsbalken i enlighet med vad som


Utskottsberedning: 2018/19:SfU11

Motion 2018/19:70 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:70 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2017/18:284 Moderna och rättssäkra regler för att hålla utlänningar i förvar

Motion 2018/19:53 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:53 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:284 Moderna och rättssäkra regler för att hålla utlänningar i förvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:284 Moderna och rättssäkra regler för att hålla utlänningar i förvar. Motivering Nu aktuella


Utskottsberedning: 2018/19:SfU10

Motion 2018/19:53 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:53 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.