Aron Modig(KD)

Aron Modig (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 336
Titel Ek.mag./Civilekonom.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post aron.modig[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-15
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-01-21 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-12-19 –
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:133 Kompletteringar av den tillfälliga lagen för uppehållstillstånd rörande studier på gymnasienivå

Motion 2016/17:3653 av Jakob Forssmed m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3653 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) med anledning av prop. 2016/17:133 Kompletteringar av den tillfälliga lagen för uppehållstillstånd rörande studier på gymnasienivå Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska säkerställa


Utskottsberedning: SfU

Motion 2016/17:3653 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3653 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2016/17:121 Åldersbedömning tidigare i asylprocessen

Motion 2016/17:3640 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3640 av Aron Modig m.fl. (KD) med anledning av prop. 2016/17:121 Åldersbedömning tidigare i asylprocessen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en möjlighet att överklaga ett tillfälligt beslut om, eller en bedömning av, en asylsökandes


Utskottsberedning: 2016/17:SfU18

Motion 2016/17:3640 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3640 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 72 kB)

Brist på förvarsplatser

Skriftlig fråga 2016/17:877 av Aron Modig (KD)

Fråga 2016/17:877 Brist på förvarsplatser av Aron Modig (KD) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Den som befinner sig i Sverige har rätt att lämna in en ansökan om asyl, som sedan ska bedömas individuellt och rättssäkert. Om den asylsökande bedöms ha skyddsskäl får vederbörande uppehållstillstånd.

Inlämnad: 2017-02-17 Svarsdatum: 2017-03-01 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:877 av Aron Modig (KD) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.