Aron Modig (KD)

Aron Modig (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Ek.mag./Civilekonom.
Född år 1985

Aktuella uppdrag

    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-15
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-01-21 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2017-05-04 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-12-19 –
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 14-15 och socialförsäkringsutskottet 15-. Suppleant civilutskottet 14-16, näringsutskottet 14-, EU-nämnden 14- och finansutskottet 15-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 14-.
  • Föräldrar

    Läraren Lennart Myhr och förskolläraren Birgitta Modig.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Göteborg, slutår 04. Utbytesstudier, National University of Singapore 07. Ek. mag. i företagsekonomi, Göteborgs universitet 10. Ek. mag. i nationalekonomi, Göteborgs universitet 10.
  • Anställningar

    Börsreporter, Nyhetsbyrån SIX, Göteborg 09-10. Management Trainee CFO, Klarna, Stockholm 10. Head of Business Analysis, Klarna, Stockholm 10-11. Team Leader M&A, Corporate Development, Klarna, Stockholm 13-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Riksrevisionens parlamentariska råd, 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kristdemokraternas partistyrelse 11-13 och 15-. Andre vice förbundsordförande, Kristdemokratiska ungdomsförbundet (KDU) 9-11 och förbundsordförande 11-13. Ordförande, HHGS Handels Capital Management AB, Göteborg 11-13. Styrelseledamot, Ungdomens nordiska råd 11-12. Ledamot, förbundsstyrelsen, Kristdemokratiska ungdomsförbundet (KDU) 08-09. Förbundsordförande, Kristdemokratiska studentförbundet 08-10.
  • Litteratur

    Ansvarstagande och gemenskap - idéer för en starkare kristdemokrati (13).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd. Propositionen i korthet


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 100 kB)

med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap

Motion 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att när det är aktuellt att samtidigt använda donerade ägg och spermier i


Utskottsberedning: 2017/18:SoU20
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2017/18:190 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning

Motion 2017/18:4088 av Johan Forssell m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4088 av Johan Forssell m.fl. M, C, L, KD med anledning av prop. 2017/18:190 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i den del det avser upphörande av de särskilda bestämmelserna om ersättning till blinda och


Utskottsberedning: 2017/18:SfU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2017/18:4088 av Johan Forssell m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4088 av Johan Forssell m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.