Åsa Romson(MP)

Åsa Romson (MP)

Avgången riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Jur.dr
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-07-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-06-07 – 2017-07-14
    • Ledig 2014-10-03 – 2016-06-06
    • Ordinarie 2013-05-18 – 2014-10-02
    • Ledig 2012-11-23 – 2013-05-17
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-11-22
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2006-10-03
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2011-05-21 – 2016-05-13
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-19
    • EU-nämnden

    • Ordförande 2016-06-17 – 2017-07-14
    • Ledamot 2016-06-17 – 2016-06-17
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-09-19
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2011-09-30 – 2014-10-03
    • Miljödepartementet

    • Klimat- och miljöminister 2014-10-03 – 2014-12-31
    • Miljö- och energidepartementet

    • Klimat- och miljöminister 2015-01-01 – 2016-05-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nationalpark i Nämdöskärgården

Motion 2016/17:3312 av Åsa Romson och Kerstin Lundgren (MP, C)

Motion till riksdagen 2016/17:3312 av Åsa Romson och Kerstin Lundgren (MP, C) Nationalpark i Nämdöskärgården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Nämdöskärgården som ny nationalpark och tillkännager detta för regeringen. Motivering Nämdöskärgården ligger


Utskottsberedning: 2016/17:MJU9

Motion 2016/17:3312 av Åsa Romson och Kerstin Lundgren (MP, C) (docx, 52 kB) Motion 2016/17:3312 av Åsa Romson och Kerstin Lundgren (MP, C) (pdf, 72 kB)

Inför lag mot sexistisk reklam

Motion 2016/17:2538 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2538 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP) Inför lag mot sexistisk reklam Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa en lag mot könsdiskriminerande reklam och tillkännager detta för regeringen. Motivering När skåpbilar,


Utskottsberedning: 2016/17:CU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2538 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP) (docx, 52 kB) Motion 2016/17:2538 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP) (pdf, 73 kB)

Uppföljning av Kemikalieinspektionens instruktion

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1166 besvarad av Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Dnr M2016/01205/Ke Miljö- och energidepartementet Klimat- och miljöministern samt vice statsministern Till riksdagen Svar på fråga 2015/16:1166 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) Uppföljning av Kemikalieinspektionens instruktion Jonas Jacobsson Gjörtler har frågat mig på vilket sätt regeringen och jag följer

Svarsdatum: 2016-05-11 Frågeställare: Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1166 besvarad av Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP) (docx, 43 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.