Åsa Romson (MP)

Åsa Romson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Jur.dr
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-07-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-06-07 – 2017-07-14
    • Ordinarie 2016-06-07 – 2017-07-14
    • Ledig 2014-10-03 – 2016-06-06
    • Ordinarie 2013-05-18 – 2014-10-02
    • Ledig 2012-11-23 – 2013-05-17
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-11-22
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2006-10-03
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2011-05-21 – 2016-05-13
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-19
    • EU-nämnden

    • Ordförande 2016-06-17 – 2017-07-14
    • Ledamot 2016-06-17 – 2016-06-17
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-09-19
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2011-09-30 – 2014-10-03
    • Miljödepartementet

    • Klimat- och miljöminister 2014-10-03 – 2014-12-31
    • Miljö- och energidepartementet

    • Klimat- och miljöminister 2015-01-01 – 2016-05-25

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-11 och ordförande EU-nämnden 16-. Suppleant EU-nämnden 10-11 och miljö- och jordbruksutskottet 11-14. Ledamot valberedningen 10-11. Statsråd (klimat- och miljöminister), Miljö- och energidepartementet och vice statsminister 141003-160525.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Bo Romson och matematikläraren Harriet Bagge.
  • Utbildning

    Estetisk praktisk linje, gren teater, Södra Latin, 90. Fil.kand. 01. Jur.kand. 01, Stockholms universitet. Jur. dr, Stockholms universitet 12.
  • Anställningar

    Policyhandläggare, Forum Syd 01-05. Doktorand, Stockholms universitet 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholms stad 02-10. Gruppledare, Miljöpartiet, Stockholms stad, 05-06. Vice ordförande, Miljö- och hälsoskyddsnämnden, Stockholms stad 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Miljöpartiet 11-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skydd av biologisk mångfald i skogen

Interpellation 2010/11:399 av Romson, Åsa (MP)

den 19 maj Interpellation 2010/11:399 Skydd av biologisk mångfald i skogen av Åsa Romson MP till miljöminister Andreas Carlgren C Vid FN-mötet om biologisk mångfald i Nagoya enades världens länder om att ca 17 procent av landarealen behöver skyddas för att bevara den biologiska mångfalden. I Sverige är enbart ca

Inlämnad: 2011-05-19 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Skydd av biologisk mångfald i skogen

Klimatpolitiken och den mellansvenska fossilgasledningen

Interpellation 2010/11:391 av Romson, Åsa (MP)

den 16 maj Interpellation 2010/11:391 Klimatpolitiken och den mellansvenska fossilgasledningen av Åsa Romson (MP) till närings- och energiminister Maud Olofsson (C) Den 17 mars 2011 fattade regeringen beslutet om att ge tillstånd för första etappen av den så kallade mellansvenska gasledningen.

Inlämnad: 2011-05-16 Besvarare: Maud Olofsson (C)

med anledning av prop. 2010/11:133 Vissa förändringar av trängselskatten i Göteborg

Motion 2010/11:MP29 av Helena Leander m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2010/11:MP29 av Helena Leander m.fl. (MP) med anledning av prop. 2010/11:133 Vissa förändringar av trängselskatten i Göteborg MP029 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning som syftar

2011-05-13

Motion 2010/11:MP29 av Helena Leander m.fl. (MP) (doc, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.