Åsa Romson (MP)

Åsa Romson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Jur.dr
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-07-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-06-07 – 2017-07-14
    • Ordinarie 2016-06-07 – 2017-07-14
    • Ledig 2014-10-03 – 2016-06-06
    • Ordinarie 2013-05-18 – 2014-10-02
    • Ledig 2012-11-23 – 2013-05-17
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-11-22
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2006-10-03
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2011-05-21 – 2016-05-13
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-19
    • EU-nämnden

    • Ordförande 2016-06-17 – 2017-07-14
    • Ledamot 2016-06-17 – 2016-06-17
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-09-19
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2011-09-30 – 2014-10-03
    • Miljödepartementet

    • Klimat- och miljöminister 2014-10-03 – 2014-12-31
    • Miljö- och energidepartementet

    • Klimat- och miljöminister 2015-01-01 – 2016-05-25

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-11 och ordförande EU-nämnden 16-. Suppleant EU-nämnden 10-11 och miljö- och jordbruksutskottet 11-14. Ledamot valberedningen 10-11. Statsråd (klimat- och miljöminister), Miljö- och energidepartementet och vice statsminister 141003-160525.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Bo Romson och matematikläraren Harriet Bagge.
  • Utbildning

    Estetisk praktisk linje, gren teater, Södra Latin, 90. Fil.kand. 01. Jur.kand. 01, Stockholms universitet. Jur. dr, Stockholms universitet 12.
  • Anställningar

    Policyhandläggare, Forum Syd 01-05. Doktorand, Stockholms universitet 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholms stad 02-10. Gruppledare, Miljöpartiet, Stockholms stad, 05-06. Vice ordförande, Miljö- och hälsoskyddsnämnden, Stockholms stad 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Miljöpartiet 11-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åtgärder mot ohälsosam luft i Stockholm

Interpellation 2012/13:508 av Romson, Åsa (MP)

den 29 augusti Interpellation 2012/13:508 Åtgärder mot ohälsosam luft i Stockholm av Åsa Romson MP till miljöminister Lena Ek C Luften kring många gator i Stockholm är förorenad av väg- och avgaspartiklar. En stor del av partiklarna i gatunivå kommer från den lokala vägtrafiken. Nivåerna av partiklar överstiger

Inlämnad: 2013-08-29 Besvarare: Anders Borg (M)

med anledning av prop. 2012/13:30 Forskning och innovation

Motion 2012/13:Ub5 av Åsa Romson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2012/13:Ub5 av Åsa Romson m.fl. MP med anledning av prop. 2012/13:30 Forskning och innovation MP015 1 Sammanfattning Forskningspolitik handlar i grunden om två saker: hur forskningen ska organiseras och finansieras. Men det handlar också om vilka utmaningar vi ser framför oss där vi behöver forskningshjälp


Utskottsberedning: 2012/13:UbU3
Riksdagsbeslut (32 yrkanden): 32 avslag

Motion 2012/13:Ub5 av Åsa Romson m.fl. (MP) (doc, 387 kB)

med anledning av prop. 2012/13:25 Investeringar för ett starkt och hållbart transportsystem

Motion 2012/13:T11 av Åsa Romson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2012/13:T11 av Åsa Romson m.fl. MP med anledning av prop. 2012/13:25 Investeringar för ett starkt och hållbart transportsystem MP016 Sammanfattning Miljöpartiet presenterar i denna motion ett förslag på inriktning av infrastrukturplaneringen där klimatmålen är styrande. Därför föreslår vi stora


Utskottsberedning: 2012/13:SkU19 2012/13:TU2
Riksdagsbeslut (25 yrkanden): 24 avslag, 1 bifall,

Motion 2012/13:T11 av Åsa Romson m.fl. (MP) (doc, 320 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.