Åsa Romson (MP)

Åsa Romson (MP)

Avgången riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Jur.dr
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-07-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-06-07 – 2017-07-14
    • Ordinarie 2016-06-07 – 2017-07-14
    • Ledig 2014-10-03 – 2016-06-06
    • Ordinarie 2013-05-18 – 2014-10-02
    • Ledig 2012-11-23 – 2013-05-17
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-11-22
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2006-10-03
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2011-05-21 – 2016-05-13
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-19
    • EU-nämnden

    • Ordförande 2016-06-17 – 2017-07-14
    • Ledamot 2016-06-17 – 2016-06-17
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-09-19
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2011-09-30 – 2014-10-03
    • Miljödepartementet

    • Klimat- och miljöminister 2014-10-03 – 2014-12-31
    • Miljö- och energidepartementet

    • Klimat- och miljöminister 2015-01-01 – 2016-05-25

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-11 och ordförande EU-nämnden 16-. Suppleant EU-nämnden 10-11 och miljö- och jordbruksutskottet 11-14. Ledamot valberedningen 10-11. Statsråd (klimat- och miljöminister), Miljö- och energidepartementet och vice statsminister 141003-160525.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Bo Romson och matematikläraren Harriet Bagge.
  • Utbildning

    Estetisk praktisk linje, gren teater, Södra Latin, 90. Fil.kand. 01. Jur.kand. 01, Stockholms universitet. Jur. dr, Stockholms universitet 12.
  • Anställningar

    Policyhandläggare, Forum Syd 01-05. Doktorand, Stockholms universitet 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholms stad 02-10. Gruppledare, Miljöpartiet, Stockholms stad, 05-06. Vice ordförande, Miljö- och hälsoskyddsnämnden, Stockholms stad 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Miljöpartiet 11-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Infrastruktur för laddstolpar

Svar på skriftlig fråga 2014/15:773 besvarad av Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Dnr M2015/3089/Kl Miljö- och energidepartementet Klimat- och miljöministern samt vice statsministern Till riksdagen Svar på fråga 2014/15:773 av Anders Åkesson (C) Infrastruktur för laddstolpar Anders Åkesson har frågat mig varför regeringen har beslutat att ta bort öronmärkningen av pengar till laddinfrastruktur

Svarsdatum: 2015-09-14 Frågeställare: Anders Åkesson (C)

Svar på skriftlig fråga 2014/15:773 besvarad av Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP) (docx, 42 kB)

Långsiktig bekämpning av stickmyggor

Interpellation 2014/15:763 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2014/15:763 Långsiktig bekämpning av stickmyggor av Mikael Oscarsson KD till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP I februari i år interpellerade jag om bekämpning av stickmyggor. I interpellationen lyfte jag upp problematiken med att sänka stödet för bekämpning av stickmyggor i nedre Dalälvsområdet med

Inlämnad: 2015-09-08 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Interpellation 2014/15:763 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 96 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Långsiktig bekämpning av stickmyggor

Det fiskefria området i Kattegatt

Svar på skriftlig fråga 2014/15:768 besvarad av Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Dnr M2015/3037/Nm Miljö- och energidepartementet Klimat- och miljöministern samt vice statsministern Till riksdagen Svar på fråga 2014/15:768 av Jens Holm (V) Det fiskefria området i Kattegatt Jens Holm har frågat mig om jag avser att vidta åtgärder för att det fiske-fria området i Kattegatt ska omfattas

Svarsdatum: 2015-09-04 Frågeställare: Jens Holm (V)

Svar på skriftlig fråga 2014/15:768 besvarad av Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP) (docx, 41 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.