Betty Malmberg (M)

Betty Malmberg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län, plats 10
Titel Agronom
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865525
E-post betty.malmberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2013-09-17
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-09-18 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2013-12-09 – 2014-09-29
    • Ordförande 2013-09-19 – 2013-12-08
    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-18
    • Ledamot 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2016-11-01 –
    • Personlig suppleant 2013-10-04 – 2016-10-31
    • Personlig suppleant 2012-11-01 – 2013-09-17

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-10 och 13- (statsrådsersättare 101004-130917). Ledamot kulturutskottet 06, utbildningsutskottet 06- och ordförande 13. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 06-10, trafikutskottet 10-14 och EU-nämnden 14-. Personlig suppleant för styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 12-16 och ledamot 16-.
  • Föräldrar

    Försäljningschefen Bengt Schotte och sekreteraren Karin Schotte, f. Axelsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Spånga, slutår 78. Komvux, naturvetenskapliga ämnen, Stockholm, slutår 80. Agronom med livsmedelsinriktning, SLU i Uppsala, slutår 85.
  • Anställningar

    Redaktör, Agrifack 85-86. Ansvarig för miljö och infrastruktur, Östgötatrafiken 02-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Göta hovrätt 98-02. Ledamot, Svenska Unescorådet 10-. Ledamot, Specialpedagogiska myndighetens insynsråd 12-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ödeshög 91-02. 1:e vice ordförande, kommunstyrelsen 98-02. Ordförande, kultur- och fritidsnämnden 94-95 och barn- och utbildningsnämnden 95-97. Ersättare, kommunrevisionen 03-06. 2:e vice ordförande, Trafikrådet, Landstinget i Östergötland 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Ödeshög 98-02 och 07-11, sekreterare 03-06. Ledamot, Moderaternas länsförbund 04-07. Ledamot, Sacos studentråd 86-87, ordförande 87-88. Ordförande, Återbetalarnas förening 89-93. Ordförande, Agronomförbundet 95-00. Ledamot, Agrifacks förbundsstyrelse 96-00. Styrelseledamot, Rädda Barnens lokalförening i Ödeshög 00-03, ordförande 03-.
  • Bostadsort

    Ödeshög

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård

Motion 2018/19:2947 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2947 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2018/19:MJU1

Motion 2018/19:2947 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 81 kB) Motion 2018/19:2947 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 112 kB)

Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel

Motion 2018/19:2935 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2935 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2018/19:MJU2

Motion 2018/19:2935 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2935 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 97 kB)

Bättre förutsättningar för svenskt jordbruk och svensk livsmedelsproduktion

Motion 2018/19:2896 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2896 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M Bättre förutsättningar för svenskt jordbruk och svensk livsmedelsproduktion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en samordnande funktion för ekologisk produktion som regeringen har inrättat i stället


Utskottsberedning: CU FöU MJU NU UbU 2018/19:MJU2

Motion 2018/19:2896 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 96 kB) Motion 2018/19:2896 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 166 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.