Birgitta Ohlsson(L)

Birgitta Ohlsson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun, plats 80
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864419
E-post birgitta.ohlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-07-04 – 2018-09-24
    • Ledig 2014-11-17 – 2015-07-03
    • Ordinarie 2014-10-04 – 2014-11-16
    • Ledig 2010-02-02 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-02-01
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-02-01
    • Ledamot 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2016-06-09
    • Statsrådsberedningen

    • Statsråd 2010-02-02 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kinas statsskick

Skriftlig fråga 2016/17:1647 av Birgitta Ohlsson (L)

Fråga 2016/17:1647 Kinas statsskick av Birgitta Ohlsson (L) till Statsminister Stefan Löfven (S) Statsminister Stefan Löfven ska nästa vecka, den 26 juni, besöka Kina. Tidigare har statsministern vidhållit att han inte vill kalla landet för en diktatur.  Inför sitt besök i Kina i mars 2015 vidhöll statsministern

Inlämnad: 2017-06-20 Svarsdatum: 2017-06-28 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1647 av Birgitta Ohlsson (L) (pdf, 75 kB)

Lagliga aborter i Latinamerika

Skriftlig fråga 2016/17:1406 av Birgitta Ohlsson (L)

Fråga 2016/17:1406 Lagliga aborter i Latinamerika av Birgitta Ohlsson (L) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Det är totalförbjudet att utföra aborter i sju länder i Latinamerika. Där spelar det ingen roll om det handlar om en våldtäkt eller om graviditeten medför hälsorisk för kvinnan. Amnesty rapporterar

Inlämnad: 2017-05-12 Svarsdatum: 2017-05-29 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1406 av Birgitta Ohlsson (L) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L) med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Frihet måste försvaras – liberala vägval


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 649 kB) Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 741 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.