Björn Rubenson(KD)

Björn Rubenson (KD)

Tillgänglig ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-05-03 – 2017-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Extra suppleant 2017-05-04 – 2017-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2017-05-04 – 2017-09-30
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2017-05-04 – 2017-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2017-05-04 – 2017-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

Inrättandet av familjedomstolar

Motion 2017/18:322 av Björn Rubenson (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:322 av Björn Rubenson (KD) Inrättandet av familjedomstolar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda införandet av speciella familjedomstolar och tillkännager detta för regeringen. Motivering Forskning intygar och varnar


Utskottsberedning: JuU

Motion 2017/18:322 av Björn Rubenson (KD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:322 av Björn Rubenson (KD) (pdf, 64 kB)

Sekretesslagen och lindriga brott i LSS-bostäder

Motion 2017/18:117 av Björn Rubenson (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:117 av Björn Rubenson (KD) Sekretesslagen och lindriga brott i LSS-bostäder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att sekretesslagen bör ses över så att tydliga regler kring anmälningsplikt och rättsstöd finns vid alla misstankar


Utskottsberedning: KU

Motion 2017/18:117 av Björn Rubenson (KD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:117 av Björn Rubenson (KD) (pdf, 67 kB)

Motionen utgår

Motion 2016/17:3756

Motion till riksdagen 2016/17:3756 Motionen utgår.

2017-06-19

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.