Björn Wiechel(S)

Björn Wiechel (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 204
Titel Samhällsvetare/Butiksbiträde/Politisk sekreterare.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post bjorn.wiechel[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-04-02 – 2018-09-24
    • Ledig 2016-10-01 – 2017-04-01
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 9 juni 2016 Frågestund
Debatt om förslag 2015/16:KrU9 23 mars 2016 Kulturarvsfrågor
Frågestund 16 april 2015 Frågestund
Debatt om förslag 2014/15:KrU8 8 april 2015 Folkbildningsfrågor

En modern kommunallag

Motion 2016/17:641 av Helén Pettersson i Umeå och Björn Wiechel (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:641 av Helén Pettersson i Umeå och Björn Wiechel (båda S) En modern kommunallag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av kommunallag en och tillkännager detta för regeringen. Motivering I kommunallagen


Utskottsberedning: 2016/17:KU17

Motion 2016/17:641 av Helén Pettersson i Umeå och Björn Wiechel (båda S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:641 av Helén Pettersson i Umeå och Björn Wiechel (båda S) (pdf, 64 kB)

Ungdomsförbunden i skolan

Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) Ungdomsförbunden i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att öka ungdomsförbundens möjligheter att komma in på skolor, och riksdagen tillkännager detta för regeringen. Motivering Att


Utskottsberedning: 2015/16:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

En allmänbildande skola

Motion 2015/16:1891 av Björn Wiechel m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:1891 av Björn Wiechel m.fl. (S) En allmänbildande skola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en allmänbildande skola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Bildning innebär att kunna göra kunskaper och insikter till


Utskottsberedning: 2015/16:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1891 av Björn Wiechel m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:1891 av Björn Wiechel m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.