Boriana Åberg (M)

Boriana Åberg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 38
Titel Socionom.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865944
E-post boriana.aberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2008-01-07 – 2008-03-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2009-03-02 – 2009-04-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2015-02-05 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-02-05
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-18 – 2008-03-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2009-03-13 – 2009-04-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-03-14
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 2018-11-07 –
    • Ledamot 2018-11-01 – 2018-11-07
    • Vice ordförande 2017-11-17 – 2018-10-31
    • Ledamot 2017-03-30 – 2017-11-17
    • Suppleant 2014-11-01 – 2017-03-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (ersättare 080107-080314 och 090302-090430). Ledamot trafikutskottet 15-. Suppleant socialutskottet 08, sammansatta justitie- och socialutskottet 08, justitieutskottet 09, näringsutskottet 10-14, trafikutskottet 14-15 och arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 14-.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Mihail Mihaylov och sjuksköterskan Velitchka Mihaylova, f. Dragneva.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Bulgarien, slutår 86. Studier till civilingenjör, Tekniska universitetet i Plovdiv, Bulgarien 87-90. Socionomexamen, Lunds universitet 02.
  • Anställningar

    Sekreterare, Safehouse System, Furulund 91-99. Vårdbiträde, hemtjänsten i Kävlinge 00-02. Kurator, Universitetssjukhuset i Lund 02. Socialsekreterare, Socialförvaltningen, Helsingborg 02-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Polisstyrelsen i Skåne 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, kommunfullmäktige, Kävlinge kommun 02-06. Kommunfullmäktig 06-07. Ordförande, kommunfullmäktige 07-. Ledamot, kommunstyrelsen 06-10. Ledamot, kulturnämnden 02-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Kävlinge-Furulund 00-03, Kävlingemoderaterna 07-. Huvudman, Sparbanksstiftelsen, Skåne 06-.
  • Bostadsort

    Kävlinge

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2015/16:702 av Boriana Åberg (M) 17 juni 2016 Kartläggning av svarta körskolor
Debatt om förslag 2015/16:TU17 15 juni 2016 Sjöfartsfrågor
Interpellationsdebatt 2015/16:512 av Boriana Åberg (M) 13 maj 2016 Arbetsförmedlingens uppdrag
Interpellationsdebatt 2015/16:511 av Christian Holm Barenfeld (M) 13 maj 2016 Förtroendet för Arbetsförmedlingen

Vapendirektivet

Skriftlig fråga 2018/19:277 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:277 Vapendirektivet av Boriana Åberg M till Statsrådet Mikael Damberg S Nyligen i en interpellationsdebatt om översyn av vapenlagstiftningen sa statsrådet Damberg att Sverige går fram med en minimiimplementering av EU:s vapendirektiv. Det är en uppfattning som inte delas av experterna. Enligt de flesta guldpläterar

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:277 av Boriana Åberg (M) (pdf, 84 kB)

Statens våldsmonopol

Skriftlig fråga 2018/19:196 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:196 Statens våldsmonopol av Boriana Åberg M till Statsrådet Mikael Damberg S Händelserna i Märsta där ett tjugotal maskerade ligister fritog två personer anhållna av polisen visar att staten inte längre klarar av att upprätthålla våldsmonopolet. En av anledningarna är att de kriminella saknar respekt för

Inlämnad: 2019-02-11 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:196 av Boriana Åberg (M) (pdf, 74 kB)

Skatteverkets tolkning och dess påverkan på företag som hyr ut datacenter

Skriftlig fråga 2018/19:170 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:170 Skatteverkets tolkning och dess påverkan på företag som hyr ut datacenter av Boriana Åberg M till Finansminister Magdalena Andersson S I Sverige bedömdes datacenterbranschen generera 12,8 miljarder kronor år 2015. För att attrahera fler datacenter till Sverige sänktes energiskatten för den typen av verksamhet

Inlämnad: 2019-02-06 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:170 av Boriana Åberg (M) (pdf, 107 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.