Camilla Brodin (KD)

Camilla Brodin (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 284
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post camilla.brodin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare
    • Kvittningsman
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare 2018-10-09 –
    • Kvittningsman 2018-09-24 –
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2018-10-10 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:NU4 27 februari 2019 Statliga företag
Interpellationsdebatt 2018/19:18 av Larry Söder (KD) 8 februari 2019 Kärnkraft för framtida elbehov
Debatt om förslag 2018/19:NU3 18 december 2018 Utgiftsområde 21 Energi
Debatt om förslag 2018/19:NU1 18 december 2018 Utgiftsområde 24 Näringsliv

med anledning av skr. 2018/19:52 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 2014–2020

Motion 2018/19:3035 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3035 av Magnus Oscarsson m.fl. KD med anledning av skr. 2018/19:52 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 20142020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa att den nationella uppföljningen och utvärderingen utvecklas så


Utskottsberedning: 2018/19:MJU18

Motion 2018/19:3035 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3035 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2018/19:40 Återköpsprogram av aktier i Telia Company AB

Motion 2018/19:3029 av Camilla Brodin m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3029 av Camilla Brodin m.fl. KD med anledning av prop. 2018/19:40 Återköpsprogram av aktier i Telia Company AB Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över möjligheterna att avyttra Telia Company AB och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2018/19:NU9

Motion 2018/19:3029 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:3029 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (pdf, 82 kB)

med anledning av skr. 2018/19:30 Riksrevisionens rapport om investeringssparkonto

Motion 2018/19:3016 av Hampus Hagman m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3016 av Hampus Hagman m.fl. KD med anledning av skr. 2018/19:30 Riksrevisionens rapport om investeringssparkonto Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förenkla regelverket för investeringssparkonto så att deltagande i nyemissioner och börsintroduktioner


Utskottsberedning: 2018/19:SkU7

Motion 2018/19:3016 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3016 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.