Carl Schlyter (MP)

Carl Schlyter (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2014-07-01
    • EU-nämnden

    • Ordförande 2014-10-08 – 2016-06-16
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ordförande EU-nämnden 14-. Ledamot Europaparlamentet 04-14 och krigsdelegationen 14-.
  • Utbildning

    Kemiteknik, KTH 87-94.
  • Anställningar

    KA2 och KA1 89-90. Nationalmuseum/Moderna, 90-94. Stadshuset Stockholm 94-95. Kulturförvaltningen 97. EU-parlamentet 97-04.
  • Litteratur

    Om hur man mäter föroreningar i stenkol.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Telias köp av TV4 och riskerna för konkurrensen och nätneutraliteten

Skriftlig fråga 2017/18:1491 av Carl Schlyter (MP)

Fråga 2017/18:1491 Telias köp av TV4 och riskerna för konkurrensen och nätneutraliteten av Carl Schlyter MP till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Tele 2 och Com Hem går ihop, liksom Telenor och Bredbandsbolaget. Nu vill Telia köpa TV4. När innehållsleverantörer köps upp av internetleverantörer finns stora

Inlämnad: 2018-06-13 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1491 av Carl Schlyter (MP) (pdf, 86 kB)

Tillämpning av AP-fondernas etiska riktlinjer

Skriftlig fråga 2016/17:1072 av Carl Schlyter (MP)

Fråga 2016/17:1072 Tillämpning av AP-fondernas etiska riktlinjer av Carl Schlyter MP till Statsrådet Per Bolund MP I Sjätte AP-fondens etiska riktlinjer kan man läsa bland annat följande: 1 En medarbetare ska inte ens kunna misstänkas för att låta sig påverkas av ovidkommande önskemål eller hänsyn i sitt arbete.Ebba Lindsö

Inlämnad: 2017-03-20 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1072 av Carl Schlyter (MP) (pdf, 79 kB)

Danskt samarbete

Skriftlig fråga 2015/16:360 av Carl Schlyter (MP)

Fråga 2015/16:360 Danskt samarbete av Carl Schlyter MP till Statsrådet Anders Ygeman S I Danmark diskuteras just nu hur de ska hantera undantagen de har inom vissa områden i EU. Om Danmark väljer att bibehålla undantagen uppstår sannolikt i något läge behov av någon typ av mellanstatligt samarbete. Om Danmarks rättspolitiska

Inlämnad: 2015-11-20 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2015/16:360 av Carl Schlyter (MP) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.