Carl Schlyter (MP)

Carl Schlyter (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2014-07-01
    • EU-nämnden

    • Ordförande 2014-10-08 – 2016-06-16
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ordförande EU-nämnden 14-. Ledamot Europaparlamentet 04-14 och krigsdelegationen 14-.
  • Utbildning

    Kemiteknik, KTH 87-94.
  • Anställningar

    KA2 och KA1 89-90. Nationalmuseum/Moderna, 90-94. Stadshuset Stockholm 94-95. Kulturförvaltningen 97. EU-parlamentet 97-04.
  • Litteratur

    Om hur man mäter föroreningar i stenkol.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Danskt samarbete

Skriftlig fråga 2015/16:360 av Carl Schlyter (MP)

Fråga 2015/16:360 Danskt samarbete av Carl Schlyter MP till Statsrådet Anders Ygeman S I Danmark diskuteras just nu hur de ska hantera undantagen de har inom vissa områden i EU. Om Danmark väljer att bibehålla undantagen uppstår sannolikt i något läge behov av någon typ av mellanstatligt samarbete. Om Danmarks rättspolitiska

Inlämnad: 2015-11-20 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2015/16:360 av Carl Schlyter (MP) (pdf, 83 kB)

Skydd av Vätterns vatten

Interpellation 2015/16:116 av Jonas Sjöstedt (V)

Interpellation 2015/16:116 Skydd av Vätterns vatten av Jonas Sjöstedt V till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Vättern är på många vis en unik sjö. Vätterns vatten är en viktig reserv av dricksvatten som i framtiden kan behöva användas av fler än de som bor runt sjön. Samtidigt pågår eller planeras verksamhet runt

Inlämnad: 2015-10-29 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Interpellation 2015/16:116 av Jonas Sjöstedt (V) (pdf, 67 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skydd av Vätterns vatten

Miljöhänsyn vid beslut om receptfria läkemedel

Motion 2015/16:2170 av Carl Schlyter m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:2170 av Carl Schlyter m.fl. MP Miljöhänsyn vid beslut om receptfria läkemedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta miljöhänsyn vid beslut om receptfrihet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Bakgrund Sverige är föregångare


Utskottsberedning: 2016/17:SoU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2170 av Carl Schlyter m.fl. (MP) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2170 av Carl Schlyter m.fl. (MP) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.