Carl Schlyter(MP)

Carl Schlyter (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 248
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864198
E-post carl.schlyter[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2014-07-01
    • EU-nämnden

    • Ordförande 2014-10-08 – 2016-06-16
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tillämpning av AP-fondernas etiska riktlinjer

Skriftlig fråga 2016/17:1072 av Carl Schlyter (MP)

Fråga 2016/17:1072 Tillämpning av AP-fondernas etiska riktlinjer av Carl Schlyter (MP) till Statsrådet Per Bolund (MP) I Sjätte AP-fondens etiska riktlinjer kan man läsa bland annat följande: 1) "En medarbetare ska inte ens kunna misstänkas för att låta sig påverkas av ovidkommande önskemål eller hänsyn i sitt

Inlämnad: 2017-03-20 Svarsdatum: 2017-03-29 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1072 av Carl Schlyter (MP) (pdf, 79 kB)

Miljökrav vid militärövningar

Interpellation 2016/17:201 av Carl Schlyter (MP)

Interpellation 2016/17:201 Miljökrav vid militärövningar av Carl Schlyter (MP) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Aurora är en stor militär övning nästa år, där det kommer delta många styrkor från andra länder. Enligt EU:s och USA:s olika regelverk finns det en lång rad kemikalieundantag för militär verksamhet.

Inlämnad: 2016-12-14 Svarsdatum: 2017-01-12 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2016/17:201 av Carl Schlyter (MP) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Miljökrav vid militärövningar

Utfasning av avräkningarna från biståndet

Motion 2016/17:3317 av Jabar Amin m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:3317 av Jabar Amin m.fl. (MP) Utfasning av avräkningarna från biståndet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avräkningarna från biståndet för att bekosta det inhemska flyktingmottagandet bör fasas ut successivt så att de


Utskottsberedning: 2016/17:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3317 av Jabar Amin m.fl. (MP) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3317 av Jabar Amin m.fl. (MP) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.