Caroline Helmersson Olsson (S)

Caroline Helmersson Olsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Södermanlands län, plats 214
Titel Ombudsman/Undersköterska.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864770
E-post caroline.helmersson.olsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-05-01 – 2018-09-24
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman 2010-10-04 –
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-05-22 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-05-22 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2015-02-18 –
    • Suppleant 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2014-10-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 (statsrådsersättare 061002-061006) och 07-. Ledamot utbildningsutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 07-10, utbildningsutskottet 07-10 och konstitutionsutskottet 10-14. Kvittningsman Socialdemokraterna 10-. Ledamot Riksbanksfullmäktige 14- och Valprövningsnämnden 15-. Suppleant Valprövningsnämnden 11-15.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Harald Olsson och butiksbiträdet Barbro Lövgren, f. Karlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, vårdlinjen, Katrineholm, slutår 82.
  • Anställningar

    Undersköterska/vårdbiträde, Vingåkers kommun 82-03. Projektsamordnare, Vingåkers kommun 98-99. Assistent, Vingåkers kommun 99-02. Föreståndare, Vingåkers kommun 00. Bitr. områdeschef, Vingåkers kommun 02. Ombudsman, Socialdemokraterna 03-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vingåker 98-, ordförande 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen 99-03. Ordförande, valnämnden 95-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Fackliga uppdrag, Svenska Kommunalarbetareförbundet i Vingåker och Sörmland 83-. Ordförande, Vingåkers Arbetarekommun 06-. Ledamot, Socialdemokraternas distriktsstyrelse i Sörmland 07-.
  • Bostadsort

    Vingåker

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Hbt i hela världen

Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. S Hbt i hela världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett nordiskt samarbete i hbt-frågor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ändring av regelverket


Utskottsberedning: 2017/18:AU10 2017/18:KU34 2017/18:SfU15 2017/18:UU18 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 4 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Prioritera säkerheten på vägarna

Motion 2017/18:2136 av Fredrik Olovsson och Caroline Helmersson Olsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2136 av Fredrik Olovsson och Caroline Helmersson Olsson båda S Prioritera säkerheten på vägarna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen tydligare prioritera säkerhetsaspekter och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:TU18

Motion 2017/18:2136 av Fredrik Olovsson och Caroline Helmersson Olsson (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2136 av Fredrik Olovsson och Caroline Helmersson Olsson (båda S) (pdf, 67 kB)

Kunskapsinsats för preventivt arbete mot hiv

Motion 2017/18:2720 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2720 av Lawen Redar m.fl. S Kunskapsinsats för preventivt arbete mot hiv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av insatser för hivpreventivt arbete och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: 2017/18:SoU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:2720 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2720 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.