Caroline Szyber(KD)

Caroline Szyber (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 208
Titel Jurist.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866631
E-post caroline.szyber[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ordförande
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-03-01 – 2014-09-29
    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2013-08-21
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2013-08-22 – 2014-02-28
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-05-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2016-10-11 – 2017-04-30
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-10-10
    • Civilutskottet

    • Ordförande 2017-05-01 – 2018-09-24
    • Ledamot 2016-10-11 – 2017-04-30
    • Ordförande 2014-10-07 – 2016-10-11
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:80 Ny lag om bostadsanpassningsbidrag

Motion 2017/18:3981 av Caroline Szyber m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3981 av Caroline Szyber m.fl. (KD) med anledning av prop. 2017/18:80 Ny lag om bostadsanpassningsbidrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bostadsanpassningsbidrag även ska kunna lämnas för åtgärder som förbättrar brandsäkerheten


Utskottsberedning: CU

Motion 2017/18:3981 av Caroline Szyber m.fl. (KD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3981 av Caroline Szyber m.fl. (KD) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2017/18:72 Räntetak och andra åtgärder på marknaden för snabblån och andra högkostnadskrediter

Motion 2017/18:3976 av Caroline Szyber och Ola Johansson (KD, C)

Motion till riksdagen 2017/18:3976 av Caroline Szyber och Ola Johansson (KD, C) med anledning av prop. 2017/18:72 Räntetak och andra åtgärder på marknaden för snabblån och andra högkostnadskrediter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska följa


Utskottsberedning: 2017/18:CU20

Motion 2017/18:3976 av Caroline Szyber och Ola Johansson (KD, C) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3976 av Caroline Szyber och Ola Johansson (KD, C) (pdf, 69 kB)

Brandskydd i äldreboenden

Skriftlig fråga 2017/18:668 av Caroline Szyber (KD)

Fråga 2017/18:668 Brandskydd i äldreboenden av Caroline Szyber (KD) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) Varje år omkommer 110 människor i samband med bränder i Sverige. Bland dem är äldre överrepresenterade, i synnerhet den grupp som är äldre än 80 år. Äldre är utsatta då de på grund av bristande rörlighet

Inlämnad: 2018-01-26 Svarsdatum: 2018-02-07 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:668 av Caroline Szyber (KD) (pdf, 106 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.