Cecilia Magnusson (M)

Cecilia Magnusson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 190
Titel Undersköterska.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864637
E-post cecilia.magnusson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Moderaterna

    • Kvittningsman
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2018-09-24
    • Moderaterna

    • Kvittningsman 2010-10-06 –
    • Kvittningsman 2009-10-20 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2000-05-01 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-04-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2012-03-20
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 –
    • Suppleant 2006-10-26 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 –
    • Ledamot 2012-11-01 – 2014-10-07
    • Ersättare 2010-10-12 – 2012-10-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 –
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Omlokaliseringen av MUCF

Interpellation 2017/18:443 av Cecilia Magnusson (M)

Interpellation 2017/18:443 Omlokaliseringen av MUCF av Cecilia Magnusson M till Statsrådet Anna Ekström S I augusti förra året deklarerade regeringen att man avser att flytta Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor MUCFEnligt uppdraget ska omlokaliseringen vara avslutad senast den 1 februari 2019. I februari

Inlämnad: 2018-03-21 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Interpellation 2017/18:443 av Cecilia Magnusson (M) (pdf, 89 kB)

Birgit Nilssons 100-årsjubileum

Skriftlig fråga 2017/18:1069 av Cecilia Magnusson (M)

Fråga 2017/18:1069 Birgit Nilssons 100-årsjubileum av Cecilia Magnusson M till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Regeringen har gett Kungliga Operan 500 000 kronor i bidrag för att uppmärksamma Birgit Nilsson som skulle ha fyllt 100 år i år. Bidraget kommer bland annat att användas till en jubileumskonsert

Inlämnad: 2018-03-21 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1069 av Cecilia Magnusson (M) (pdf, 90 kB)

Med anledning av prop. 2017/18:110 Politik för gestaltad livsmiljö

Motion 2017/18:3995 av Olof Lavesson m.fl. (M, KD, C, L)

Motion till riksdagen 2017/18:3995 av Olof Lavesson m.fl. M, KD, C, L Med anledning av prop. 2017/18:110 Politik för gestaltad livsmiljö Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner vad som föreslås i motionen om ett nytt nationellt mål för arkitektur-form- och designpolitiken. Inledning Sverige växer och behovet


Utskottsberedning: 2017/18:CKrU1

Motion 2017/18:3995 av Olof Lavesson m.fl. (M, KD, C, L) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3995 av Olof Lavesson m.fl. (M, KD, C, L) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.