Cecilie Tenfjord-Toftby(M)

Cecilie Tenfjord-Toftby (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 305
Titel Informatör.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866358
E-post cecilie.tenfjord-toftby[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-09-30 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2018-09-24
    • Suppleant 2008-10-01 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-10-03 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-04-27 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-06-23 –
    • Suppleant 2013-11-14 – 2014-10-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2016-02-09 – 2020-10-26
    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Händelserna i Venezuela

Interpellation 2016/17:489 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M)

Interpellation 2016/17:489 Händelserna i Venezuela av Cecilie Tenfjord-Toftby (M) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Situationen i Venezuela förvärras dag för dag. Från att det tidigare har varit rätt tyst om Venezuela både i medierna och från den svenska regeringen fylls tv-rutorna nu med bilder på konfrontationer

Inlämnad: 2017-04-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:489 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M) (pdf, 77 kB)

Höjd skatt på fjärrvärme

Interpellation 2016/17:488 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M)

Interpellation 2016/17:488 Höjd skatt på fjärrvärme av Cecilie Tenfjord-Toftby (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Regeringen har gett besked om att den vill höja skatten på användningen av fossila bränslen i värmeproduktion. Finansminister Magdalena Andersson har sagt att själva syftet är att bolagen

Inlämnad: 2017-04-27 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2016/17:488 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M) (pdf, 67 kB)

Kemikalieskatten

Interpellation 2016/17:487 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M)

Interpellation 2016/17:487 Kemikalieskatten av Cecilie Tenfjord-Toftby (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) En kemikalieskatt kommer att införas från och med 1 juli i år. I stället för att skatten grundas på den exakta mängden miljöfarliga kemikalier som produkterna innehåller har regeringen valt att

Inlämnad: 2017-04-27 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2016/17:487 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.