Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 42
Titel Informatör.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866358
E-post cecilie.tenfjord-toftby[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-09-30 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2017-12-19
    • Suppleant 2008-10-01 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-10-03 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-12-19 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-04-27 – 2017-12-20
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-06-23 – 2018-10-02
    • Suppleant 2013-11-14 – 2014-10-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Suppleant 2016-02-09 – 2018-10-09
    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Vice ordförande 2018-12-04 –
    • Ledamot 2018-10-24 – 2018-12-04

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 08-. Ledamot näringsutskottet 10-15 och skatteutskottet 15-. Suppleant skatteutskottet 08-10, näringsutskottet 08-10, EU-nämnden 13- och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 10-14 och suppleant 16-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Arne Tenfjord och kontoristen Unni Tenfjord, f. Skarbö.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Haram Vidaregåande, slutår 90. Journalisthögskolan i Oslo, slutår 96.
  • Anställningar

    Informatör, Invandrarbyrån i Borås 96-00. Informationsansvarig, Gatukontoret i Borås 00-07. Politisk sekreterare i Västra Götalandsregionen 07-08.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Oljekrisnämnden.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Borås kommun 02-08. Suppleant, kommunstyrelsen 01-08. Ordförande, Kommundelsnämnd Centrum 06-08, ledamot 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Föreningen Norden, Borås 98-02. Länsansvarig, Moderatkvinnorna, Södra Älvsborg 00-06. Ordförande, Borås partiförening 09-11. Ambassadör för insamlingsaktionen Världens Barn 10-11.
  • Bostadsort

    Borås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:129 av Lars Beckman (M) 21 november 2017 Partiell nedsläckning av elnät den kommande vintern
Interpellationsdebatt 2017/18:12 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M) 17 oktober 2017 Trafiksatsningar
Interpellationsdebatt 2016/17:476 av Christian Holm Barenfeld (M) 31 augusti 2017 Situationen i Venezuela
Interpellationsdebatt 2016/17:489 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M) 31 augusti 2017 Händelserna i Venezuela

En ny energikommission

Skriftlig fråga 2018/19:219 av Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Fråga 2018/19:219 En ny energikommission av Cecilie Tenfjord Toftby M till Statsrådet Anders Ygeman S Snart tre år efter att en historisk energiöverenskommelse beslutades i Sveriges riksdag finns det fortfarande en oro kring den framtida elförsörjningen i Sverige. Med en ständigt ökande andel volatil el i våra nät från

Inlämnad: 2019-02-13 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:219 av Cecilie Tenfjord Toftby (M) (pdf, 84 kB)

Elförsörjning som riksintresse

Skriftlig fråga 2018/19:218 av Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Fråga 2018/19:218 Elförsörjning som riksintresse av Cecilie Tenfjord Toftby M till Statsrådet Anders Ygeman S Med en ständigt ökande andel volatil el i våra nät från sol och vind ökar också riskerna för att effektbrist uppstår när vind och sol inte levererar i den utsträckning som ett modernt samhälle behöver. Svensk

Inlämnad: 2019-02-13 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:218 av Cecilie Tenfjord Toftby (M) (pdf, 75 kB)

Återanvändning av elektronik

Skriftlig fråga 2016/17:1579 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M)

Fråga 2016/17:1579 Återanvändning av elektronik av Cecilie Tenfjord-Toftby M till Finansminister Magdalena Andersson S Kemikalieskatten kommer att införas den 1 juli i år. Dess utformning har varit och är fortsatt starkt ifrågasatt. Skatten kommer i sin nuvarande form att slå hårt mot svensk handel och mot begagnatmarknaden.

Inlämnad: 2017-06-12 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1579 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.