Christer Nylander (L) - Riksdagen

Christer Nylander (L)

Christer Nylander (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 38
Titel Fil.kand. i statsvetenskap
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864654
E-post christer.nylander[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Gruppledare
    • Utbildningsutskottet

    • Vice ordförande
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-11-21 – 2000-12-20
    • Liberalerna

    • Gruppledare 2016-06-07 –
    • Utbildningsutskottet

    • Vice ordförande 2014-11-04 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-22 – 2014-11-04
    • Suppleant 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Ledamot 2007-10-04 – 2009-09-03
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2013-01-15
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Vice ordförande 2009-09-29 – 2010-10-04
    • Ledamot 2009-09-03 – 2009-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-27
    • Suppleant 2014-02-20 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-10-04 – 2008-11-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2000-11-21 – 2000-12-20
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2000-11-21 – 2000-12-20
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-14
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2000-11-21 – 2000-12-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 – 2017-10-20
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2016-06-09 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-02-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 00 (ersättare 001121-001220) och 02-. Ledamot finansutskottet 06-07, utbildningsutskottet 07-09 och vice ordförande 14-. Ledamot kulturutskottet 09-10 och vice ordförande 09-13. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 13-14. Suppleant justitieutskottet 00, lagutskottet 00, utrikesutskottet 00, skatteutskottet 02-04 och 06-07, utbildningsutskottet 04-07, 09-10 och 13-14 och finansutskottet 07-08 och 14-16 och EU-nämnden 14-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 14- och krigsdelegationen 16-. Suppleant riksbanksfullmäktige 10-14. Gruppledare Liberalerna 16-.
  • Föräldrar

    Sven Persson och Britt Persson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, slutår 87. Statsvetenskap och nationalekonomi 87-91 och litteraturvetenskap 01-02.
  • Anställningar

    Egenföretagare 91-94. Regionchef 94. Politisk sekreterare, Malmö kommun 95-98 och Region Skåne 99-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Skattemyndigheten i Malmö 03-04.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kristianstad 98-02. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 98-02.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:266 En ny regional planering

Motion 2017/18:4203 av Robert Hannah m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4203 av Robert Hannah m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:266 En ny regional planering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en kontinuerlig dialog för att göra det möjligt att inkludera fler län i lagstiftningen om regional fysisk planering


Utskottsberedning: CU

Motion 2017/18:4203 av Robert Hannah m.fl. (L) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4203 av Robert Hannah m.fl. (L) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service

Motion 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner regeringens förslag till lag om ändring i radio- och tv-lagen 2010:696 med de ändringar som följer av vad


Utskottsberedning: KrU

Motion 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. (L) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. (L) (pdf, 89 kB)

med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet

Motion 2017/18:4190 av Christer Nylander m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4190 av Christer Nylander m.fl. L med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om svensk rymdverksamhet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:4190 av Christer Nylander m.fl. (L) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4190 av Christer Nylander m.fl. (L) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.