Christina Örnebjär (L)

Christina Örnebjär (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Örebro län, plats 196
Titel Lärare
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864576
E-post christina.ornebjar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-04-20 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2016-01-14 – 2016-09-08
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-11-09 – 2018-01-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-. Ledamot trafikutskottet 16. Suppleant justitieutskottet 15-, socialutskottet 15-, civilutskottet 16- och utbildningsutskottet 16-.
  • Utbildning

    Sociologi, Örebro universitet 00. Lärarprogrammet, svenska med didaktisk inriktning, Lärarhögskolan i Stockholm/Stockholms universitet 01-05. Specialpedagogik, Örebro universitet 09. Lärarprogrammet, Örebro universitet 09-10.
  • Utbildning

    Sociologi, Örebro universitet 00. Lärarprogrammet 230 hp, svenska med didaktisk inriktning, Lärarhögskolan i Stockholm/Stockholms universitet 01-05. Specialpedagogik, Örebro universitet 09. Lärarprogrammet 90 hp, Örebro universitet 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kumla 10-. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Kumla 06-14. Oppositionsråd, Kumla 10-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skatteverkets beteckning på Taiwan

Skriftlig fråga 2017/18:1049 av Christina Örnebjär (L)

Fråga 2017/18:1049 Skatteverkets beteckning på Taiwan av Christina Örnebjär L till Finansminister Magdalena Andersson S Inom internationella relationer är språket oerhört viktigt. De diplomatiska normerna är starka, och ett felaktigt uttryck kan leda till känsliga situationer. Sverige erkänner inte Taiwan som suverän

Inlämnad: 2018-03-16 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1049 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 89 kB)

Förmyndarskap i Saudiarabien

Skriftlig fråga 2017/18:223 av Christina Örnebjär (L)

Fråga 2017/18:223 Förmyndarskap i Saudiarabien av Christina Örnebjär (L) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Från 1863 blev kvinnor i Sverige myndiga vid 25 års ålder men blev åter omyndiga om de gifte sig, då med maken som förmyndare. 1921 blev även gifta kvinnor myndiga vid 21 års ålder, samma som männen.

Inlämnad: 2017-11-06 Svarsdatum: 2017-11-15 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:223 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 81 kB)

Polisens prioriteringar och barnkonventionen

Skriftlig fråga 2017/18:5 av Christina Örnebjär (L)

Fråga 2017/18:5 Polisens prioriteringar och barnkonventionen av Christina Örnebjär (L) till Statsrådet Åsa Regnér (S) I dagarna har Sveriges Television uppmärksammat hur polisens prioriteringar har lett till att ärenden som rör våldtäkter mot barn blivit liggande och inte utretts. Polisen hänvisar till bristande

Inlämnad: 2017-09-13 Svarsdatum: 2017-09-21 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:5 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.