Christina Örnebjär (L)

Christina Örnebjär (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Örebro län, plats 196
Titel Lärare
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864576
E-post christina.ornebjar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-04-20 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2016-01-14 – 2016-09-08
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-11-09 – 2018-01-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-. Ledamot trafikutskottet 16. Suppleant justitieutskottet 15-, socialutskottet 15-, civilutskottet 16- och utbildningsutskottet 16-.
  • Utbildning

    Sociologi, Örebro universitet 00. Lärarprogrammet, svenska med didaktisk inriktning, Lärarhögskolan i Stockholm/Stockholms universitet 01-05. Specialpedagogik, Örebro universitet 09. Lärarprogrammet, Örebro universitet 09-10.
  • Utbildning

    Sociologi, Örebro universitet 00. Lärarprogrammet 230 hp, svenska med didaktisk inriktning, Lärarhögskolan i Stockholm/Stockholms universitet 01-05. Specialpedagogik, Örebro universitet 09. Lärarprogrammet 90 hp, Örebro universitet 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kumla 10-. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Kumla 06-14. Oppositionsråd, Kumla 10-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Säker skoldag för barn med typ 1-diabetes

Interpellation 2015/16:710 av Christina Örnebjär (L)

Interpellation 2015/16:710 Säker skoldag för barn med typ 1-diabetes av Christina Örnebjär L till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S När ett barn insjuknat i diabetes krävs att de vuxna runt barnet utbildas i vad det innebär. Sjukvården har ett ansvar att ge generell utbildning till skolpersonal och det sker

Inlämnad: 2016-06-08 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2015/16:710 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Säker skoldag för barn med typ 1-diabetes

Säker skoldag för barn med typ 1-diabetes

Skriftlig fråga 2015/16:1277 av Christina Örnebjär (L)

Fråga 2015/16:1277 Säker skoldag för barn med typ 1-diabetes av Christina Örnebjär (L) till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) När ett barn insjuknat i diabetes krävs att de vuxna runt barnet utbildas i vad det innebär. Sjukvården har ett ansvar att ge generell utbildning till skolpersonal och

Inlämnad: 2016-05-25 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1277 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 81 kB)

Omhändertagande av barn från andra EU-länder

Skriftlig fråga 2015/16:1236 av Christina Örnebjär (L)

Fråga 2015/16:1236 Omhändertagande av barn från andra EU-länder av Christina Örnebjär (L) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Enligt en dom i Kammarrätten i Stockholm nyligen är det inte möjligt att besluta om omedelbart omhändertagande enligt 6 § LVU om barnet har sin hemvist i ett annat EU-land än Sverige. Skälet

Inlämnad: 2016-05-18 Svarsdatum: 2016-05-25 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1236 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.