Christina Örnebjär (L)

Christina Örnebjär (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Örebro län, plats 196
Titel Lärare
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864576
E-post christina.ornebjar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-04-20 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2016-01-14 – 2016-09-08
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-11-09 – 2018-01-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-. Ledamot trafikutskottet 16. Suppleant justitieutskottet 15-, socialutskottet 15-, civilutskottet 16- och utbildningsutskottet 16-.
  • Utbildning

    Sociologi, Örebro universitet 00. Lärarprogrammet, svenska med didaktisk inriktning, Lärarhögskolan i Stockholm/Stockholms universitet 01-05. Specialpedagogik, Örebro universitet 09. Lärarprogrammet, Örebro universitet 09-10.
  • Utbildning

    Sociologi, Örebro universitet 00. Lärarprogrammet 230 hp, svenska med didaktisk inriktning, Lärarhögskolan i Stockholm/Stockholms universitet 01-05. Specialpedagogik, Örebro universitet 09. Lärarprogrammet 90 hp, Örebro universitet 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kumla 10-. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Kumla 06-14. Oppositionsråd, Kumla 10-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. L med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Frihet måste försvaras liberala vägval för att öka tryggheten,


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 649 kB) Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 741 kB)

Utbetalning av assistansersättning

Interpellation 2016/17:461 av Bengt Eliasson (L)

Interpellation 2016/17:461 Utbetalning av assistansersättning av Bengt Eliasson L till Statsrådet Åsa Regnér S I höstas bytte Försäkringskassan utbetalningssystem från förskottsutbetalningar till efterskottsbetalningar månadsvis för den som har rätt till personlig assistans. Det har i sig inneburit en utmaning för många

Inlämnad: 2017-04-20 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2016/17:461 av Bengt Eliasson (L) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utbetalning av assistansersättning

Egenvård och personlig assistans

Interpellation 2016/17:446 av Bengt Eliasson (L)

Interpellation 2016/17:446 Egenvård och personlig assistans av Bengt Eliasson L till Statsrådet Åsa Regnér S I medierna har uppgifter framkommit om att nyfödda barn tvingas stanna i upp till ett halvår på sjukhus, då Försäkringskassan enligt ny praxis inte anser att egenvårdsinsatser, som sondmatning eller att sköta en

Inlämnad: 2017-04-06 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2016/17:446 av Bengt Eliasson (L) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Egenvård och personlig assistans

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.