Christina Örnebjär (L)

Christina Örnebjär (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Örebro län
Titel Lärare
Född år 1979

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-04-20 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2016-01-14 – 2016-09-08
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-11-09 – 2018-01-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-. Ledamot trafikutskottet 16. Suppleant justitieutskottet 15-, socialutskottet 15-, civilutskottet 16- och utbildningsutskottet 16-.
  • Utbildning

    Sociologi, Örebro universitet 00. Lärarprogrammet, svenska med didaktisk inriktning, Lärarhögskolan i Stockholm/Stockholms universitet 01-05. Specialpedagogik, Örebro universitet 09. Lärarprogrammet, Örebro universitet 09-10.
  • Utbildning

    Sociologi, Örebro universitet 00. Lärarprogrammet 230 hp, svenska med didaktisk inriktning, Lärarhögskolan i Stockholm/Stockholms universitet 01-05. Specialpedagogik, Örebro universitet 09. Lärarprogrammet 90 hp, Örebro universitet 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kumla 10-. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Kumla 06-14. Oppositionsråd, Kumla 10-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:542 av Christina Örnebjär (L) 28 maj 2018 Minigrisar som sällskapsdjur
Interpellationsdebatt 2016/17:461 av Bengt Eliasson (L) 2 maj 2017 Utbetalning av assistansersättning
Interpellationsdebatt 2016/17:446 av Bengt Eliasson (L) 2 maj 2017 Egenvård och personlig assistans
Interpellationsdebatt 2016/17:268 av Christina Örnebjär (L) 14 februari 2017 Utvidgade möjligheter till tillfällig föräldrapenning

En ny inriktning på narkotikapolitiken

Skriftlig fråga 2017/18:1557 av Christina Örnebjär (L)

Fråga 2017/18:1557 En ny inriktning på narkotikapolitiken av Christina Örnebjär L till Socialminister Annika Strandhäll S Det tunga missbruket är lika utbrett i Sverige som i övriga Europa och bland ungdomar ligger vi ungefär i mitten. Narkotikadödligheten i Sverige är näst högst i hela EU och har mer än fördubblats de

Inlämnad: 2018-06-27 Svarsdatum: 2018-07-26 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1557 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 88 kB)

Narkotikapolisföreningens önskemål om en ny inriktning på narkotikapolitiken

Interpellation 2017/18:593 av Christina Örnebjär (L)

Interpellation 2017/18:593 Narkotikapolisföreningens önskemål om en ny inriktning på narkotikapolitiken av Christina Örnebjär L till Socialminister Annika Strandhäll S Det tunga missbruket är lika utbrett i Sverige som i övriga Europa, och bland ungdomar ligger vi ungefär i mitten. Narkotikadödligheten i Sverige är näst

Inlämnad: 2018-06-25 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:593 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 90 kB)

Narkotikapolisföreningens önskemål om en ny inriktning på narkotikapolitiken

Skriftlig fråga 2017/18:1550 av Christina Örnebjär (L)

Fråga 2017/18:1550 Narkotikapolisföreningens önskemål om en ny inriktning på narkotikapolitiken av Christina Örnebjär L till Socialminister Annika Strandhäll S Det tunga missbruket är lika utbrett i Sverige som i övriga Europa, och bland ungdomar ligger vi ungefär i mitten. Narkotikadödligheten i Sverige är näst högst

Inlämnad: 2018-06-21 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1550 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.