Crister Spets(SD)

Crister Spets (SD)

Tjänstgörande ersättare

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Malmö kommun, plats 93
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post crister.spets[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Anders Forsberg
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-03-21 – 2017-06-02
    • Ersättare 2017-03-03 – 2017-03-18
    • Ersättare 2016-10-19 – 2016-12-23
    • Ersättare 2016-06-14 – 2016-07-28
    • Ersättare 2015-03-11 – 2015-03-31
    • Ersättare 2015-02-03 – 2015-03-10
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2015-02-17 – 2015-03-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2017-03-22 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-03-03 – 2017-03-18
    • Suppleant 2016-10-28 – 2016-12-23
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2017-03-22 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-03-03 – 2017-03-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.