Daniel Bäckström (C)

Daniel Bäckström (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Värmlands län, plats 133
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post daniel.backstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2014-04-01 – 2014-06-18
    • Ersättare 2013-04-22 – 2013-05-31
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant 2014-04-09 – 2014-06-18
    • Extra suppleant 2013-04-24 – 2013-05-31
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2013-04-24 – 2013-05-31
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Genomförandet av vapendirektivet

Interpellation 2017/18:510 av Daniel Bäckström (C)

Interpellation 2017/18:510 Genomförandet av vapendirektivet av Daniel Bäckström C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Det är viktigt att vända på varje sten för att agera mot terrorism och våld och att minska de illegala vapnen i samhället. Men då är det givetvis viktigt att adressera frågan om illegala

Inlämnad: 2018-04-25 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:510 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 118 kB)

med anledning av skr. 2017/18:146 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030

Motion 2017/18:4065 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:4065 av Kerstin Lundgren m.fl. C med anledning av skr. 2017/18:146 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att genomföra en parlamentarisk översyn för att ta fram förslag till politik


Utskottsberedning: 2017/18:UU21

Motion 2017/18:4065 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4065 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 68 kB)

med anledning av skr. 2017/18:118 Verksamheten i Europeiska unionen under 2017

Motion 2017/18:4043 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:4043 av Kerstin Lundgren m.fl. C med anledning av skr. 2017/18:118 Verksamheten i Europeiska unionen under 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska utreda möjligheterna att införa Magnitskijsanktioner i Sverige och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:UU10

Motion 2017/18:4043 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4043 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.