Daniel Riazat(V)

Daniel Riazat (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Dalarnas län, plats 165
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post daniel.riazat[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Situationen för civilsamhällets organisationer i Turkiet

Interpellation 2017/18:301 av Désirée Pethrus (KD)

Interpellation 2017/18:301 Situationen för civilsamhällets organisationer i Turkiet av Désirée Pethrus (KD) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Sverige prioriterar i sin utrikespolitik mänskliga rättigheter och demokrati. Många förväntar sig därför att regeringen ska öka trycket gentemot Turkiet när utvecklingen

Inlämnad: 2017-12-21 Svarsdatum: 2018-01-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:301 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 106 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Situationen för civilsamhällets organisationer i Turkiet

Destruktiva könsnormer

Interpellation 2017/18:257 av Daniel Riazat (V)

Interpellation 2017/18:257 Destruktiva könsnormer av Daniel Riazat (V) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Sedan berättelser på hashtaggen metoo började spridas i mitten av oktober har många fler upprop gjorts från olika branscher. Från skolans värld kommer #tystiklassen, #räckupphanden och #ickegodkänt.

Inlämnad: 2017-12-05 Svarsdatum: 2017-12-19 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:257 av Daniel Riazat (V) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Destruktiva könsnormer

En högskola för alla

Motion 2017/18:3602 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3602 av Linda Snecker m.fl. (V) En högskola för alla 1        Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Antagningen till Högskolan 5Tillgängliga högskolor 6Ekonomisk trygghet för studenter 6.1Dolda kostnader för utbildning i Sverige 7Studenters


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16

Motion 2017/18:3602 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3602 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 100 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.