Daniel Sestrajcic(V)

Daniel Sestrajcic (V)

Avgången riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun
Född år 1976

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-08-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-08-31
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-08-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-08-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:SkU26 6 april 2017 Skatteförfarande och folkbokföring
Debatt om förslag 2016/17:SkU24 6 april 2017 Punktskatter
Debatt om förslag 2016/17:SkU23 6 april 2017 Beskattning av företag, kapital och fastighet
Debatt om förslag 2016/17:SkU22 29 mars 2017 Inkomstskatt

Nedläggningen av Findus i Bjuv

Interpellation 2015/16:544 av Daniel Sestrajcic (V)

Interpellation 2015/16:544 Nedläggningen av Findus i Bjuv av Daniel Sestrajcic (V) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Torsdagen den 31 mars meddelade livsmedelsföretaget Findus att man tänker avveckla sin verksamhet i Bjuv, där företaget varit verksamt sedan 1941. Som skäl för nedläggningen

Inlämnad: 2016-04-12 Svarsdatum: 2016-04-26 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2015/16:544 av Daniel Sestrajcic (V) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nedläggningen av Findus i Bjuv

Situationen för statslösa asylsökande palestinier i Sverige

Interpellation 2015/16:173 av Torbjörn Björlund (V)

Interpellation 2015/16:173 Situationen för statslösa asylsökande palestinier i Sverige av Torbjörn Björlund (V) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Vi har i dag en ansträngd situation i Sverige med de flyktingströmmar som kommer till Sverige. Migrationsverket är pressat. Samtidigt har vi

Inlämnad: 2015-11-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2015/16:173 av Torbjörn Björlund (V) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Situationen för statslösa asylsökande palestinier i Sverige

Fusk och utnyttjande i åkeribranschen

Interpellation 2015/16:127 av Jonas Sjöstedt (V)

Interpellation 2015/16:127 Fusk och utnyttjande i åkeribranschen av Jonas Sjöstedt (V) till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S) Den svenska åkerinäringen befinner sig i djup kris. Få andra branscher är så hårt utsatta när det gäller dumpning av sociala villkor, utnyttjande av arbetskraft från andra länder

Inlämnad: 2015-10-29 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2015/16:127 av Jonas Sjöstedt (V) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fusk och utnyttjande i åkeribranschen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.