Daniel Sestrajcic(V)

Daniel Sestrajcic (V)

Avgången riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun
Född år 1976

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-08-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-08-31
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-08-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-08-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:191 Tydligare befogenheter för polisen när beslut om avvisning eller utvisning verkställs

Motion 2016/17:3748 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3748 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:191 Tydligare befogenheter för polisen när beslut om avvisning eller utvisning verkställs Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att avslå regeringens förslag till lag om ändring i utlänningslagen (2005:716)


Utskottsberedning: 2017/18:SfU5
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:3748 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 55 kB) Motion 2016/17:3748 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 79 kB)

Penningtvättsdirektivet och offentliga register

Skriftlig fråga 2016/17:1428 av Daniel Sestrajcic (V)

Fråga 2016/17:1428 Penningtvättsdirektivet och offentliga register av Daniel Sestrajcic (V) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Panamadokumenten avslöjade hur anonyma brevlådeföretag används för att gömma tillgångar och undvika beskattning. Detta är en problematik som har uppmärksammats länge av Vänsterpartiet

Inlämnad: 2017-05-18 Svarsdatum: 2017-05-24 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1428 av Daniel Sestrajcic (V) (pdf, 94 kB)

med anledning av prop. 2016/17:172 Ett sammanhållet mottagande med tidsbegränsade uppehållstillstånd

Motion 2016/17:3729 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3729 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:172 Ett sammanhållet mottagande med tidsbegränsade uppehållstillstånd 1   Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda möjligheterna att införa


Utskottsberedning: 2016/17:SfU25
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2016/17:3729 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3729 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.