Daniel Sestrajcic(V)

Daniel Sestrajcic (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 123
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865170
E-post daniel.sestrajcic[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:SkU26 6 april 2017 Skatteförfarande och folkbokföring
Debatt om förslag 2016/17:SkU24 6 april 2017 Punktskatter
Debatt om förslag 2016/17:SkU23 6 april 2017 Beskattning av företag, kapital och fastighet
Debatt om förslag 2016/17:SkU22 29 mars 2017 Inkomstskatt

med anledning av prop. 2016/17:175 Ett nytt regelverk för nyanlända invandrares etablering i arbets- och samhällslivet

Motion 2016/17:3714 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3714 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:175 Ett nytt regelverk för nyanlända invandrares etablering i arbets- och samhällslivet 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att lagen om ansvar för etableringsinsatser


Utskottsberedning: AU

Motion 2016/17:3714 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3714 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2016/17:162 Nya regler om marknader för finansiella instrument (MiFID II och MiFIR)

Motion 2016/17:3711 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3711 av Håkan Svenneling m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:162 Nya regler om marknader för finansiella instrument (MiFID II och MiFIR) Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en utredning bör tillsättas som närmare studerar


Utskottsberedning: FiU

Motion 2016/17:3711 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3711 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 73 kB)

med anledning av prop. 2016/17:158 Studiestartsstöd – ett nytt rekryterande studiestöd

Motion 2016/17:3680 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3680 av Daniel Riazat m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:158 Studiestartsstöd – ett nytt rekryterande studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör bereda frågan vidare om möjligheten för


Utskottsberedning: 2016/17:UbU20

Motion 2016/17:3680 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3680 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.