Dennis Dioukarev(SD)

Dennis Dioukarev (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 328
Född år 1993
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post dennis.dioukarev[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-31
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2014-10-23

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2016/17:601 av Dennis Dioukarev (SD) 15 september 2017 Väntetider inom barn- och ungdomspsykiatrin
Debatt om förslag 2016/17:FiU20 21 juni 2017 Riktlinjer för den ekonomiska politiken
Frågestund 6 april 2017 Frågestund
Interpellationsdebatt 2016/17:262 av Dennis Dioukarev (SD) 21 mars 2017 Psykisk ohälsa bland barn och unga vuxna

med anledning av prop. 2017/18:5 Bättre förutsättningar för fondsparande och hållbara val

Motion 2017/18:3907 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3907 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD) med anledning av prop. 2017/18:5 Bättre förutsättningar för fondsparande och hållbara val Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget i de delar som avser krav på att tillhandahållande av hållbarhetsinformation


Utskottsberedning: 2017/18:FiU16

Motion 2017/18:3907 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3907 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD) (pdf, 70 kB)

Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner

Motion 2017/18:3065 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3065 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD) Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna


Utskottsberedning: 2017/18:FiU3

Motion 2017/18:3065 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3065 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD) (pdf, 77 kB)

Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning

Motion 2017/18:3063 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3063 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD) Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna


Utskottsberedning: 2017/18:FiU2

Motion 2017/18:3063 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3063 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.