Désirée Pethrus(KD)

Désirée Pethrus (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 111
Titel Socionom/Personalkonsulent.
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865686
E-post desiree.pethrus[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2010-10-04
    • Ersättare 2003-11-11 – 2003-12-31
    • Ersättare 2001-09-18 – 2002-07-31
    • Ersättare 2000-10-09 – 2001-01-14
    • Ersättare 1999-05-01 – 2000-05-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2001-09-18 – 2002-07-31
    • Ledamot 2000-02-01 – 2000-05-31
    • Suppleant 1999-05-04 – 2000-01-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-13 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-12-20 – 2012-02-23
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-11-11 – 2003-12-31
    • Suppleant 2000-10-26 – 2001-01-14
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2007-03-16 – 2009-02-09
    • Suppleant 2003-11-11 – 2003-12-31
    • Suppleant 2001-09-18 – 2002-07-31
    • Suppleant 2000-10-18 – 2001-01-14
    • Suppleant 1999-05-06 – 2000-05-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 –
    • Suppleant 2006-11-22 – 2010-10-12
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Ledamot 2011-03-16 – 2014-10-28
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa-Medelhavsområdet

    • Ledamot 2010-11-17 – 2011-03-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kristna på asylboenden

Skriftlig fråga 2017/18:251 av Désirée Pethrus (KD)

Fråga 2017/18:251 Kristna på asylboenden av Désirée Pethrus (KD) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Migrationsverket har lyckats handlägga en stor del av den stora mängd asylansökningar som inkom efter 2014 och 2015, men fortfarande bor drygt 38 000 personer i asylboenden (Migrationsverket, november). Trots att

Inlämnad: 2017-11-09 Svarsdatum: 2017-11-22 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:251 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 96 kB)

Våldtäkter i DR Kongo och Panzisjukhusets roll

Motion 2017/18:3660 av Désirée Pethrus (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3660 av Désirée Pethrus (KD) Våldtäkter i DR Kongo och Panzisjukhusets roll Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges regering bör arbeta för att fler sjukhus startas med Panzisjukhusets holistiska arbetsmodell som förebild,


Utskottsberedning: 2017/18:UU2

Motion 2017/18:3660 av Désirée Pethrus (KD) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3660 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 72 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2017/18:3766 av Robert Halef m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3766 av Robert Halef m.fl. (KD) Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att prioritera


Utskottsberedning: FöU NU 2017/18:FiU1 2017/18:JuU1 2017/18:JuU14 2017/18:KU33 2017/18:TU1 2017/18:TU4 2017/18:TU5 2017/18:TU6

Motion 2017/18:3766 av Robert Halef m.fl. (KD) (docx, 104 kB) Motion 2017/18:3766 av Robert Halef m.fl. (KD) (pdf, 220 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.