Elin Lundgren(S)

Elin Lundgren (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 106
Titel Generalsekreterare
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865762
E-post elin.lundgren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Stöd till barn och unga som växer upp i familjer med missbruksproblematik

Motion 2017/18:2151 av Elin Lundgren (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2151 av Elin Lundgren (S) Stöd till barn och unga som växer upp i familjer med missbruksproblematik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra det obligatoriskt att ha metoder att identifiera och ge stöd till barn och unga som


Utskottsberedning: 2017/18:SoU13

Motion 2017/18:2151 av Elin Lundgren (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2151 av Elin Lundgren (S) (pdf, 61 kB)

Införselnivåer för alkohol inom EU

Motion 2017/18:2685 av Elin Lundgren (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2685 av Elin Lundgren (S) Införselnivåer för alkohol inom EU Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att driva frågan om sänkta införselnivåer för alkohol inom EU och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vid


Utskottsberedning: SkU

Motion 2017/18:2685 av Elin Lundgren (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2685 av Elin Lundgren (S) (pdf, 58 kB)

Män ska också kunna begära faderskapstest

Motion 2017/18:2657 av Elin Lundgren (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2657 av Elin Lundgren (S) Män ska också kunna begära faderskapstest Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att pappor också ska ha möjlighet att begära faderskapstest, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Motivering Regler


Utskottsberedning: CU

Motion 2017/18:2657 av Elin Lundgren (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2657 av Elin Lundgren (S) (pdf, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.