Elisabet Knutsson(MP)

Elisabet Knutsson (MP)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 39
Titel Högstadielärare matte och No.
Född år 1952
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866146
E-post elisabet.knutsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Gustav Fridolin
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-28
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-28
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2016-06-28 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 20 april 2017 Frågestund
Debatt om förslag 2016/17:UbU10 1 mars 2017 En försöksverksamhet med betyg från och med årskurs 4
Debatt om förslag 2016/17:UbU14 22 februari 2017 Förskolan

Psykiatrisk vård för nyanlända flyktingar

Motion 2015/16:1134 av Marco Venegas m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:1134 av Marco Venegas m.fl. (MP) Psykiatrisk vård för nyanlända flyktingar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att höja kompetensen angående psykiatrisk vård för nyanlända flyktingar och tillkännager detta för regeringen. Motivering En


Utskottsberedning: 2015/16:SoU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1134 av Marco Venegas m.fl. (MP) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1134 av Marco Venegas m.fl. (MP) (pdf, 65 kB)

Medborgarkontor i invandrartäta områden

Motion 2015/16:262 av Marco Venegas m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:262 av Marco Venegas m.fl. (MP) Medborgarkontor i invandrartäta områden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om medborgarkontor och tillkännager detta för regeringen. Motivering Medborgarkontor började inrättas för många år sedan


Utskottsberedning: 2015/16:KU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:262 av Marco Venegas m.fl. (MP) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:262 av Marco Venegas m.fl. (MP) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.